Kolaps naší civilizace? Nastane, až bude litr benzínu za 100 korun, předvídá egyptolog Miroslav Bárta
Ve škole vyrušoval, tak mu za trest paní učitelka dala za úkol naučit se dlouhou pasáž o pyramidách v Gíze. Dnes je Miroslav Bárta světovou kapacitou egyptologie a ředitelem Českého egyptologického ústavu. V rozhovoru s Alešem Cibulkou se zamýšlí nad svými výzkumy a nad kolapsy civilizací. Láká ho srovnávání dávných civilizací s naší současnou? Obává se při vykopávkách starých kleteb? Navštívil Tutanchamonovu hrobku? Poslechněte si v audiu.
Je pravdivá romantická představa o archeologii? „Realita je jiná tím spíš, pokud máte třeba astma. Já jsem v Súdánu málem umřel, protože je to velice prašná země,“ vzpomíná vědec. „Ale ten velký kus romantiky tam je. Pohybujete se v místech, kam dlouho nikdo nevkročil a znovu objevujete dávno zaniklé světy. Pro mě je to úžasný způsob, jak cestovat v čase.“
Bárta se dlouhodobě věnuje pádům říší a kolapsům civilizace. Blíží se další? „Viděl jsem, že 24. února se změnil svět. Skokově začaly růst ceny pohonných hmot, energie. Kdyby litr benzínu stál 100 korun, tak to už by byl kolaps. Ne krize, ale kolaps. Na to jsou určité výpočty,“ vysvětluje.
Související
-
I u vzestupu civilizací byl vždycky konflikt, zjistil egyptolog Bárta
„U různých civilizací v různých částech světa na různém stupni vývoje se dá definovat sedm zákonitostí, které se dají najít u každé z nich,“ říká Miroslav Bárta.
-
Miroslav Bárta: Koronavirová pandemie nás poučila. Věřím, že budeme odolní k dezinformacím
Naše společnost je silná. Věřím, že budeme mnohem víc odolní k dezinformačním kampaním a do politiky budou pronikat vědci, zamýšlí si egyptolog v pořadu Jak to vidí...
-
Host: Jiří Janák, vedoucí Egyptologického ústavu Univerzity Karlovy
Co všechno musí umět egyptolog? Jaký symbolický význam mělo ve starověkém Egyptě číslo 42? Kdo to byli sluneční králové?
Nejposlouchanější
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka


Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka