I u vzestupu civilizací byl vždycky konflikt, zjistil egyptolog Bárta

20. leden 2020

„Není možné tvrdit, že historie určuje, co se stane v budoucnosti,“ míní egyptolog Miroslav Bárta. „Nicméně když se podíváte na různé civilizace v různých částech světa na různém stupni vývoje, dá se definovat sedm zákonitostí, které se dají najít u každé z nich.“

Jedna ze sedmi zákonitostí, kterými se podle Miroslava Bárty řídí civilizace, říká: „Každá civilizace je omezená v čase. Na začátku i na konci jejího vývoje obvykle stojí konflikt.“ Bárta k ní dospěl v roce 2016 při psaní knihy Příběh civilizace.

Miroslav Bárta, egyptolog a archeolog

„Že konflikt stojí u pádů civilizací, je do značné míry pochopitelné. Ale já coby nositel modré vojenské knížky jsem při tom psaní ke své hrůze zjistil, že konflikty byly i při vzestupu civilizací,“ vysvětluje Bárta moderátorce Tereze Kostkové.

„Zrovna v tu dobu vyšla knížka, která se zabývala historií války. A její americký autor došel k tomu samému. Že u zrodu i u zániku komplexních společností stojí vždycky válečný konflikt. To byla trošku úleva, že nejsem blázen. Ale že to je poměrně významné zjištění za posledních pár let.“

Jaké jsou další zákonitosti civilizací? Co je snem každého archeologa? A kdy naposledy si Bárta jako archeolog „zahrabal“?

autoři: Tereza Kostková , rota
Spustit audio

Související