Speciál: 60 let Meteoru z Divadla Járy Cimrmana

23. září 2023

Vědci vzpomínají na své začátky v Meteoru a hovoří o pokroku svého oboru.

  • 01:56 Astrofyzik Jiří Grygar
  • 07:47 Botanik Václav Větvička
  • 12:37 Herec Jaromír Meduna
  • 20:19 Genetik Václav Pačes
  • 23:58 Neurolog František Koukolík
  • 28:27 Biolog Jaroslav Petr
  • 34:17 Mikrobioložka Blanka Říhová
  • 41:28 Cimrmanologové Miloň Čepelka a Zdeněk Svěrák

Čtěte také

Všechny díly Meteoru najdete na webu Dvojky nebo v mobilní aplikaci mujRozhlas.

Meteor slaví úžasných 60 let své bohaté a úspěšné historie. Pořad se poprvé vysílal 27. září 1963. Nebyla to sobota, jak jste zvyklí. Byl to pátek, 14:30 a délka pořadu byla půl hodiny. Počátky Meteoru jsou spjaty s osobnostmi Josefa Kleibla a Oldřicha Ungera.

Zakladatel Meteoru Josef Kleibl

Unger se stal prvním autorem a každý týden nechával nahlédnout do jiné části přírody a vědy. Meteor už roku 1965 získal cenu Akademie věd. Od roku 1968 se začal vysílat v sobotu v 9:15 a trval 45 minut. Roku 1971 získal sobotní čas od 8:00 a délku 55 minut, což zůstalo dodnes.

Speciál k 60. narozeninám Meteoru byl natáčen 9. září v Žižkovském divadle Járy Cimrmana. Vědci vzpomínali na své začátky v Meteoru a hovořili o pokroku svého oboru. Natáčení se neslo ve veselém duchu, protože zážitků za ty roky je spousta.

Jiří Grygar patronem Meteoru

Jiří Grygar při oslavách 60 let Meteoru

Téměř od samotného počátku s pořadem spolupracuje astrofyzik Jiří Grygar. Vzpomínal, jak poprvé spatřil Oldřicha Ungera s objemnou a těžkou aparaturou, když přicházel natáčet reportáž k novému největšímu dalekohledu v republice do Ondřejova. Jiří Grygar spolupracuje s Meteorem dodnes a kromě novinek z astronomie v každém Meteoru prezentuje svou rozsáhlou sbírku citátů. Ty vyhledává v odborných publikacích vědců. Meteor je vysílá dlouhých 9 let.

Cit na dobré popularizátory

V roce 1973 přebírá Meteor jako hlavní autor Josef Kleibl, duchovní otec pořadu. V té době už byl Meteor moderován ve dvojici - redaktora doplňoval hlas herečky Dagmar Sedláčkové. Na pořadu také často spolupracoval redaktor Bohumil Kolář.

Václav Pačes při oslavách 60 let Meteoru

Mezi odborníky, které si Josef Kleibl vybral ke spolupráci, byli botanik Václav Větvička nebo genetik Václav Pačes. Kleibl prokázal velký cit a intuici. Z Václava Větvičky se i díky působení v Meteoru stal významný popularizátor botaniky a s rozhlasem spojil celý svůj život. Václav Pačes popisoval úžasné objevy genetiky a dařilo se mu i odborně, protože se stal předsedou Akademie věd ČR.

Inspirující pořad

Po roce 1989 prošly instituce i celá společnost obrovskými změnami. V Meteoru se ale nic radikálního nezměnilo. Ono v pořadu, který dobře funguje, mohou být změny spíše ke škodě. Pořad si dodnes udržuje vysokou poslechovost. Řadu mladých lidí inspiroval k tomu, aby se vydali na vědeckou dráhu.

František Koukolík při oslavách 60 let Meteoru

Počátkem devadesátých let se rozzářily dvě nové stálice Meteoru, neurolog František Koukolík a biolog Jaroslav Petr. V divadle František Koukolík prozradil, proč se nerad představuje jako neuropatolog, ačkoli jím celý život je, jak se učil mluvit pro rozhlas nebo jak ohromný skok nastal v jeho oboru za uplynulá desetiletí.

Jaroslav Petr zavzpomínal na své začátky v Meteoru. Bylo to v roce 1993, kdy se pořadu ujal zkušený redaktor Ivo Budil. Jaroslav Petr mu poslal písemně návrh příspěvku, a ten se mu vrátil s komentářem dvakrát delším než původní text, neboť obsahoval výčet všech chyb a nedostatků. Jaroslav Petr dnes patří k nejlepším popularizátorům.

Jára Cimrman v Meteoru

Zdeněk Svěrák při oslavách 60 let Meteoru

Proč Meteor slavil 60. narozeniny právě v Divadle Járy Cimrmana? Je to díky personálnímu propojení. První redaktor Meteoru Oldřich Unger byl členem souboru divadla. Naopak Meteor o Járu Cimrmanovi vysílal. Oldřich Unger hovořil už ve fiktivní Vinárně u Pavouka, vysílané od září 1966, kde byl Jára Cimrman poprvé zmíněn. Miloň Čepelka a Zdeněk Svěrák vysvětlovali, jak ke spolupráci došlo. Ptali jsme se také, jak se stalo, že Cimrman paroduje zrovna vědecký svět?

Připomněli jsme si i rubriku Šest na bidýlku – hitparádu ptačího zpěvu, která byla úspěšnou parodií na tehdy populární rozhlasovou hitparádu Dvanáct na houpačce.

autor: Petr Sobotka

Související