Sluneční brýle noste u moře celý den! Ale jen ty s UV filtrem 400
V létě byste se o své oči měli starat víc než obvykle. Dokonce jsou nemoci, které přímo souvisejí se slunečním svitem. Velmi důležité jsou tak dobré sluneční brýle.
„Základní UV filtry jsou i v klasických korekčních sklech dioptrických brýlí. U slunečních brýlí jsou pak ještě další filtry, které zabraňují poškozování oka jako celku,“ říká Radan Zugar, primář Očního centra Praha.
UV je zkratka pro neviditelné ultrafialové záření (z anglického ultra-violet). Viditelné sluneční záření má od 400 do 780 nanometrů.
UV záření se pak dál dělí na:
- dlouhovlnné UVA 315–400 nm
- středněvlnné UVB 280–315 nm
- krátkovlnné UVC 100–280 nm (na Zem nepronikne přes atmosféru)
Taky ale brýle odkládáte, pokud je podmrakem nebo sedíte někde ve stínu? To není dobrý nápad, hlavně u moře nebo na horách. „Paradoxně jsou oči nejvíc chráněny, pokud je Slunce přímo nad vaší hlavou. Chrání je obočí a horní víčka. Sluneční brýle byste tak měli nosit celý den.“ Jak a kde dobře vybrat?
Brýle musí mít UV 400
Nejlépe tam, kde vám udávaný UV filtr taky garantují, takže v očních optikách. „V našich klimatických podmínkách úplně stačí UV 400.“ To znamená, že sklo zabraňuje záření do vlnové délky 400 nanometrů. Nezapomeňte ale chránit oči i ze stran a nevybírat brýle pouze podle toho, „co zrovna frčí“.
Co na to lékař?
„Pokud potíže už trvají týden, zajděte k lékaři,“ doporučuje oftalmolog. Pokud nenosíte ochranné brýle a třeba se potápíte ve slané vodě, můžete si poškodit povrch oka. Mnohdy stačí kapky, tzv. umělé slzy, které umí upravit složení slzného filmu a chránit povrch oka. Pokud ale došlo k mechanickým oděrkám povrchu oka, bude třeba specializovaná léčba.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!
Vladimír Kroc, moderátor


Zločin na Zlenicích hradě
Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...