Šéfkuchař Zdeněk Pohlreich: Host má svaté právo dostat to nejlepší

7. listopad 2024

Nejnovější gastronomické trendy prý Zdeňka Pohlreicha už neznervózňují. „Už mám věk na to, abych měl představu o tom, co chci,“ ujišťuje známý šéfkuchař. V čem se zrychluje doba a způsob vaření? Jaké pomocníky bychom si měli pořídit do kuchyně? Určuje obsah špajzu, co budeme vařit? Najde se v něm vždycky něco? Bojí se ještě restauratéři, že k nim přijde? Hlásí se do jeho pořadu a je pořád tak přísný?

Ví už, co chce, proto se Zdeněk Pohlreich v kuchyni nejnovějšími trendy nezabývá. „Nemám rád trendy. Je to něco krátkodobého, co nemá trvalou hodnotu. Nejsem trendový tip,“ uvažuje nahlas.

„Nikdy by mě nenapadlo, že jídla, která máme v menu 17 let, na něm vydrží tak dlouho. Ale když to funguje, nemělo by se v tom vrtat. Největší problém je, že kuchaři to nechtějí pořád dokola vařit. Já jim zase říkám, že nemůžeme lidem nedat jídlo, které chtějí, protože by se cítili podvedeni.“  

Připouští, že i u něj v kuchyni se občas něco nepovede. „Na vyhození to není, ale do restaurace to už není dost dobré. Pro lidi to uděláme celé znova. Snažíme se nevyhazovat, ale když to musí být, vyhodí se to. Host má svaté právo dostat to nejlepší, čeho jsme schopni,“ uzavírá šéfkuchař Zdeněk Pohlreich v Blízkých setkání z Radiocafé Vinohradská 12.

autoři: Tereza Kostková , eh

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.