Šéfkuchař Jaroslav Sapík: Smažený sýr, hranolky a tatarka? To jsou tři vraždy dohromady

19. červen 2020

„Každá surovina má svou chuť. Když chci rybu, tak budu jíst rybu a nebudu to ničím přetloukat,“ přibližuje v Blízkých setkáních svoje názory na vaření vyhlášený kuchař.

„Mám rád obyčejná jídla dobře udělaná. Mám radost, když ke mně přijdou hosti a řeknou: Ano, to je dobrá česká kuchyně,“ svěřuje se Jaroslav Sapík moderátorce Tereze Kostkové. Prý je zoufalý, když hosté řeknou, že chtějí smažený sýr.

Když chcete smažený sýr

„Tak kupuju ten nejlepší a dělám ho jen s trhaným salátem. Smažený sýr, smažené hranolky a tatarka? To jsou tři vraždy dohromady! Kdyby to bylo čerstvý, tak možná dobrý. Ale jdu po Praze a cítím přepálený olej. Na to jsem alergický,“ popisuje.

K různým dochucovadlům je skeptický a preference má jasné: „Co nejvíc natura, přírodní zelenina a bylinky.“ O přílohách tvrdí, že jsou „stříbro talíře“ a podceňují se. „Knedlíky neodbouráme, ale nemusí se jíst pořád,“ ujišťuje šéfkuchař.

Umíte vařit brambory?

Podle jeho názoru lidi neumí ani pořádně vařit brambory. „Nejprve musí vařit voda a pak se do ní dávají ty brambory. A když je oloupu den dopředu a dám je do studené vody, tak je to taky špatně,“ radí Sapík. A co podle něj patří do dobré bramborové kaše? 

„Musí to být brambory určené na kaši, a ne do salátu. A domácí máslo a šlehačka.“ Klíč k dobrému jídlu je podle něj v jednoduchosti a prostotě. „Miluju českou kořenovou zeleninu: celer, petržel…. V troubě ji narychlo upeču, osolím, malinko ocukruju, ocitronuju. Není třeba v tom hledat vědu.“

Kterou zemi v jídle preferuje? Co se mu líbí na španělském závodním stravování? Má v kuchyni mikrovlnku? Vaří u nich celá rodina? A co jeho manželka?

autoři: Tereza Kostková , eh

Související