S prezidentskou kandidaturou Václava Havla nesouhlasila. Osudové ženy: Olga Havlová
Manželství s disidentem a pozdějším prezidentem Václavem Havlem nebyla žádná idylka. Olga Havlová přese všechno zůstala lidská. A právě svým obyčejným lidstvím okouzlila davy. V dokudramatu účinkují Kristýna Frejová, Jana Stryková nebo Václav Šanda. Hovoří historik Michal Stehlík.
Budoucí první dáma Olga Šplíchalová (1933–1996) byla z úplně jiného prostředí než její budoucí manžel. Na svět přišla v klasické proletářské žižkovské rodině. „Vyrůstala jsem hlavně na ulici, byla jsem divoká a neposlušná,“ řekla kdysi. Později opravdu statečně prožívala všechny těžkosti spojené s postavením ženy disidenta. „Vlastně už od kolébky jsem se vždy snažila chovat tak, abych to pořád byla jen já.“
Abych to pořád byla jen já
„V této jediné větě možná spočívá celý její charakter. Dokázala říkat věci přímo, jak v těžkostech komunistického období a kriminalizace Havla, tak v osobních vztazích. Byla člověkem, který mnohé inspiroval, a vůbec to nemuselo být pouze v intelektuální nebo politické rovině. Spíše to bylo jejím lidským přístupem,“ vysvětluje historik Michal Stehlík.
Po roce 1989 se stala první dámou. S prezidentskou kandidaturou svého muže přitom vůbec nesouhlasila. Nakonec ji přijala s pokorou, se kterou vlastně žila celý život vedle Havla. „Chci vytvářet pro muže klidné zázemí, netoužím po popularitě. I po těch 33 letech, co jsme spolu, se naše postoje od mládí příliš nezměnily. Jen přibyly zkušenosti,“ řekla v prvním porevolučním rozhovoru pro časopis Vlasta (18. 12. 1989).
Žena roku 1995
Své místo po boku prezidenta si opravdu našla: začala se věnovat charitativní činnosti, vznikl Výbor dobré vůle Olgy Havlové. Pamětníci na ni vzpomínají jako na ženu empatickou, věcnou, s porozuměním k druhým. Byla to žena se šarmem a noblesou.
Olga Havlová zemřela v nedožitých 63 letech. Rok před smrtí byla podle průzkumů veřejného mínění nejvýznamnější ženou roku. S manželem Václavem, který byl s ní i v poslední chvíli, byli 42 let. Pohřbena je v rodinné hrobce Havlových na pražském Vinohradském hřbitově.
Související
-
Václav Havel. Muž, který nechtěl být divákem
Před 85 lety se narodil Václav Havel. Zázemí rodiny význačného pražského stavitele, jehož bratr byl filmovým magnátem, ho předurčovalo k zářné a bezproblémové budoucnosti.
-
Olga Havlová byla celý život Václavovi oporou a on si to...
Na Dvojce jsme si připomněli nedožité osmdesáté narozeniny Olgy Havlové, zakladatelky Výboru dobré vůle, první porevoluční první dámy, uznávané osobnosti disentu a ...
-
Olga Havlová. Když ji dlouhé diskuze nebavily, raději se sebrala a šla štípat dříví
Právě na dnešek připadá výročí narození Olgy Havlové, která se stala jedním ze symbolů porevolučního Československa a posléze České republiky.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.