Olga Havlová. Když ji dlouhé diskuze nebavily, raději se sebrala a šla štípat dříví

11. červenec 2023

Právě na dnešek připadá výročí narození Olgy Havlové, která se stala jedním ze symbolů porevolučního Československa a posléze České republiky. Svou přirozeností a lidským vystupováním si jako první dáma získala srdce celé země. Přestože se jako žena prezidenta setkávala s mnoha významnými osobnostmi z celého světa, vždy v ní zůstal kus jejího rodného Žižkova, ke kterému se ráda hlásila. S každým jednala stejně, pokud bylo potřeba, pro ostřejší slovo nešla daleko.

 

V období dospívání chodila do skauta, pak uvažovala o kariéře herečky. Díky jejím půvabům i vnitřní hloubce se do ní zamiloval začínající spisovatel a dramatik Václav Havel. Nějakou dobu ale trvalo, než si o tři roky starší Olgu získal.

Václav Havel a Olga Havlová v roce 1995

Zasadila se o rozvoj sociální péče u nás

Později, už jako manželé, si pořídili chalupu na Hrádečku, kde se v letech normalizace scházela široká společnost přátel s podobnými názory. Když Olgu přestaly bavit sáhodlouhé diskuse, sebrala se a raději šla štípat dříví.

Její praktická povaha spolu se zájmem o druhé se projevily i později, kdy se výrazně zasadila o rozvoj sociální péče a charitativní činnosti u nás.

autoři: Jan Kovařík , Monika Valentová , Radek Brož
Spustit audio

Související