Olga Havlová. Když ji dlouhé diskuze nebavily, raději se sebrala a šla štípat dříví
Právě na dnešek připadá výročí narození Olgy Havlové, která se stala jedním ze symbolů porevolučního Československa a posléze České republiky. Svou přirozeností a lidským vystupováním si jako první dáma získala srdce celé země. Přestože se jako žena prezidenta setkávala s mnoha významnými osobnostmi z celého světa, vždy v ní zůstal kus jejího rodného Žižkova, ke kterému se ráda hlásila. S každým jednala stejně, pokud bylo potřeba, pro ostřejší slovo nešla daleko.
V období dospívání chodila do skauta, pak uvažovala o kariéře herečky. Díky jejím půvabům i vnitřní hloubce se do ní zamiloval začínající spisovatel a dramatik Václav Havel. Nějakou dobu ale trvalo, než si o tři roky starší Olgu získal.
Zasadila se o rozvoj sociální péče u nás
Později, už jako manželé, si pořídili chalupu na Hrádečku, kde se v letech normalizace scházela široká společnost přátel s podobnými názory. Když Olgu přestaly bavit sáhodlouhé diskuse, sebrala se a raději šla štípat dříví.
Její praktická povaha spolu se zájmem o druhé se projevily i později, kdy se výrazně zasadila o rozvoj sociální péče a charitativní činnosti u nás.
Související
-
Anna Geislerová: Olga Havlová je pro mě stále tajemná žena. Enigma, naprostá záhada
Teď dokončila filmy o Václavu Havlovi a Boženě Němcové. Obě natáčení byla náročná, protože probíhala současně. „Ale vyber si z těch rolí jednu, kterou zahodíš! To nešlo.“
-
Olga Havlová stála tam, kde bylo potřeba. A tuto vlastnost přenesla i do Výboru dobré vůle
Od 90. let jpomáhá lidem v nouzi. Výbor dobré vůle Olgy Havlové se věnuje potřebným lidem a snaží se bourat bariéry a předsudky, které vůči nim panují ve společnosti.
-
Olga Havlová byla celý život Václavovi oporou a on si to...
Na Dvojce jsme si připomněli nedožité osmdesáté narozeniny Olgy Havlové, zakladatelky Výboru dobré vůle, první porevoluční první dámy, uznávané osobnosti disentu a ...
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka