Olga Havlová. Když ji dlouhé diskuze nebavily, raději se sebrala a šla štípat dříví

Právě na dnes připadá výročí předčasného úmrtí ženy, která se stala jedním ze symbolů porevolučního Československa a posléze České republiky. Napsal Radek Brož.

Svou přirozeností a lidským vystupováním si jako první dáma získala srdce celé země. Takový popis sedí jen na jednu osobu: paní Olgu Havlovou. Přestože se jako žena prezidenta setkávala s mnoha významnými osobnostmi z celého světa, vždy v ní zůstal kus jejího rodného Žižkova, ke kterému se ráda hlásila. S každým jednala stejně, pokud bylo potřeba, pro ostřejší slovo nešla daleko.

Olga Havlová uvažovala o kariéře herečky

Václav Havel a Olga Havlová v roce 1995

V období dospívání chodila do skauta, pak uvažovala o kariéře herečky. Díky jejím půvabům i vnitřní hloubce se do ní zamiloval začínající spisovatel a dramatik Václav Havel. Nějakou dobu ale trvalo, než si o tři roky starší Olgu získal.

Později, už jako manželé, si pořídili chalupu na Hrádečku, kde se v letech normalizace scházela široká společnost přátel s podobnými názory. Když Olgu přestaly bavit sáhodlouhé diskuse, sebrala se a raději šla štípat dříví. Její praktická povaha spolu se zájmem o druhé se projevily i později, kdy se výrazně zasadila o rozvoj sociální péče a charitativní činnosti u nás.

Hrdinkou dalších Příběhů z kalendáře bude filmová hvězda. Milovaná i nenáviděná. Stačí říct, Kristián, Přítelkyně pana ministra….

Spustit audio

Související