Novoroční předsevzetí. Osmdesát procent jich zůstává nesplněných
Snaha se rok od roku zdokonalovat sahá až do starého Říma a snad ještě dál. Nový rok se pojil s kultem boha dvou tváří Januse, který hleděl zároveň do minulosti i do budoucnosti. A my na konci starého a na začátku nového roku děláme to samé – tedy bilancujeme. Co se naopak změnilo, je zejména etický rozměr našich novoročních předsevzetí. Nejčastěji si dnes lidé nepřejí být lepšími lidmi, ale spíše lépe vypadat; zhubnout, zdravěji jíst, nekouřit…
Až osmdesát procent novoročních předsevzetí však zůstává nesplněných. Co můžeme udělat proto, aby z nich nezbyla jen hrstka bezcenných slibů? Odpověď se možná skrývá v tomto novoročním díle Příběhů z kalendáře.
Další Příběhy z kalendáře poslouchejte online na webu Dvojky nebo v aplikaci mujRozhlas.
Související
-
Host: Marian Jelínek, trenér a kouč
Co bychom měli a mohli udělat pro to, aby byl další rok našeho života šťastný? Jsou vůbec novoroční předsevzetí důležitá? Moderuje Jan Smetana.
-
Začal jsem s krabičkovou dietou. Nedá se to jíst a je to peklo, vtipkuje herec Jaromír Nosek
„Nedávám si předsevzetí 1. ledna, ale až tak kolem 10. ledna. Nechci totiž skončit jako ti ledňáčci, kteří to vydrží od první minuty tak do tří dnů,“ vysvětluje herec.
-
Jak podle psychologa neprokrastinovat novoroční předsevzetí?
Proč si lidé vybírají zrovna Nový rok? „Je to tradice, ale naprosto zbytečná,“ myslí si psycholog Psychologického a poradenského centra Geona Jiří Novák.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.