Renesanční muž Leonardo da Vinci. I génius někdy neuspěje

Navrhl tank, helikoptéru i lodní šroub. Mnoho století před tím, než lidstvo dokázalo něco takového skutečně vyrobit. Další Příběhy z kalendáře můžete poslouchat online na webu Dvojky a v aplikaci mujRozhlas.

Namaloval slavnou fresku Poslední večeře a snad ještě slavnější portrét Mony Lisy. Přesto Leonardo da Vinci zemřel napůl zapomenutý a dnes s jistotou neznáme ani místo, kde spočívají jeho ostatky.

Fascinovali ho ptáci

Leonardo da Vinci: Codex Atlanticus. Návrh létajícího stroje

Těžko se učil psát, dost možná šilhal a nikdy nechodil na univerzitu. To není moc dobrý vklad pro život génia. Leonardo byl navíc nemanželským dítětem. Navzdory všemu doslova překypoval touhou tvořit a sílu jeho mozku nedokázalo nic zastavit.

Většinu vynálezů navrhl pouze teoreticky. Jednu z výjimek udělal 3. ledna 1496, kdy v Miláně zkoušel svůj létající stroj. Ptáci ho vždy fascinovali a toužil se vznést k obloze jako oni. Mnoho let studoval jejich anatomii, zabýval se vztlakem i aerodynamikou. Navrhl řadu okřídlených strojů plných složitých soukolí, převodů a pák, jenže k obloze se nikdy nevydal. Zoufale mu chyběl spalovací motor.

Poznámky utřídil jeho žák

Neúspěch si vynahradil například v malířství. Dnes je známo sedmnáct jeho obrazů v čele s portrétem Mony Lisy, na kterém pracoval zhruba patnáct let.

Většinu života strávil ve Florencii a Miláně, ale zemřel ve Francii, kde byl také pochován. Jenže po jeho hrobu se časem slehla zem. Zanechal po sobě monumentální, ale zcela nesouvislé množství poznámek, které utřídil až jeho žák Francesco Melzi a zasloužil se o to, že odkaz renesančního génia zůstal zachován pro další generace.

Poslední večeře od Leonarda da Vinciho

V Příbězích z kalendáře si každý všední den po 17. hodině připomínáme osobnosti, objevy a události v důležitých, ale i málo známých nebo zábavných souvislostech.

Jak můžete poslouchat? Živě, zpětně na mobilu i z počítače

Živě v rádiu na Dvojce, od pondělí do pátku po poledních zprávách. Příběhy z kalendáře můžete poslouchat i zpětně na internetu, všechny díly jsou jako podcast ke stažení. Podcast najdete na webu Dvojky nebo na audioportálu mujRozhlas, který si můžete nainstalovat i jako aplikaci.    

autoři: Jan Kovařík , Tereza Stýblová , Tomáš Kaucký
Spustit audio

Související