Večerníček. Pohádky pro děti mají nejstarší a nejdéle vysílanou televizní znělku
Pravidelný pohádkový pořad pro děti Večerníček přišel na svět 2. ledna 1965. Výtvarnou podobu dal jeho legendární znělce výtvarník Radek Pilař, hudbu zkomponoval Ladislav Simon a chlapeček, který dětem pohádky přináší, mluví hlasem tehdy sedmiletého Michala Citavého. První odvysílanou pohádkou byl Kluk a kometa režiséra Ludvíka Ráži.
Pořad s nezměněnou dramaturgii i znělkou je na obrazovkách nepřetržitě od svého vzniku až do současnosti. Zpočátku se vysílal jednou týdně, od roku 1973 každý večer. Animovaná znělka Večerníčků je naší nejstarší a nejdéle vysílanou televizní znělkou.
Další Příběhy z kalendáře poslouchejte online na webu Dvojky nebo v aplikaci mujRozhlas.
Související
-
Václav Čtvrtek. Autor slavného loupežníka Rumcajse
Narodil se 4. dubna 1911. Za první světové války žil s maminkou v Jičíně. Ani tady na něj nezapomněli a některá místa připomínají jeho večerníček o loupežníku Rumcajsovi.
-
Mach a Šebestová. Premiéra první řady večerníčku
Čs. televize odvysílala 6. října 1982 kompletní třináctidílnou sérii večerníčku Mach a Šebestová. Vypravěčem byl Petr Nárožný, pro kterého to byla první zkušenost.
-
Mateřídouška. O jejím názvu rozhodla vůně kolínské
Po 2. světové válce zakládal František Hrubín časopis pro děti. Chtěl, aby v něm našli spoustu pohádek a obrázků. Nápad na jeho název mu prý vnukla vůně kolínské u holiče.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.