Václav Havel. Muž, který nechtěl být divákem

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Václav Havel, 1976

Před 85 lety se narodil Václav Havel. Zázemí rodiny význačného pražského stavitele, jehož bratr byl filmovým magnátem, ho předurčovalo k zářné a bezproblémové budoucnosti. Napsal Petr Kukal. Další Příběhy z kalendáře můžete poslouchat online na webu Dvojky a v aplikaci mujRozhlas.

Přišel však komunistický puč v roce 1948. Z prvorepublikové elity se jako mávnutím kouzelného proutku stal příslušníkem úpadkové buržoazie a třídním nepřítelem. Kvůli nevhodnému kádrovému profilu se také složitěji než jiní dramatici dostával k divadlu – jeho cesta na jeviště vedla přes sklad kulis, které stavěl nejprve v Divadle ABC a později v Divadle Na Zábradlí.

Kriticky se k poměrům vyjádřil už v roce 1967

Když viděl jako absurdní divadlo život v socialistickém Československu, pochopil, že nechce být a nebude jen divákem. Kriticky se k poměrům v zemi vyjádřil už v roce 1967 na IV. Sjezdu československých spisovatelů, po roce 1968 odsoudil invazi, v sedmdesátých letech psal Husákovi a zastával se undergroundu a konečně na sklonku roku 1976 inicioval a z velké části formuloval Chartu 77.

Byl úhrnem pět let vězněn, přičemž nejdelší trest trval bezmála čtyři roky. Ve všech konfrontacích s režimem mu stála po boku žena Olga, v boji s nemocí už jako prezidentovi pak jeho druhá manželka Dagmar. Letos v prosinci si připomene 10 let od jeho úmrtí.

Další Příběhy z kalendáře představí snímek, ve kterém herec poprvé promluvil k publiku.

V Příbězích z kalendáře si každý všední den po 17. hodině připomínáme osobnosti, objevy a události v důležitých, ale i málo známých nebo zábavných souvislostech.

Jak můžete poslouchat? Živě, zpětně na mobilu i z počítače

Živě v rádiu na Dvojce, od pondělí do pátku po poledních zprávách. Příběhy z kalendáře můžete poslouchat i zpětně na internetu, všechny díly jsou jako podcast ke stažení. Podcast najdete na webu Dvojky nebo na audioportálu mujRozhlas, který si můžete nainstalovat i jako aplikaci.    

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...