Václav Havel. Muž, který nechtěl být divákem
Před 85 lety se narodil Václav Havel. Zázemí rodiny význačného pražského stavitele, jehož bratr byl filmovým magnátem, ho předurčovalo k zářné a bezproblémové budoucnosti. Napsal Petr Kukal. Další Příběhy z kalendáře můžete poslouchat online na webu Dvojky a v aplikaci mujRozhlas.
Přišel však komunistický puč v roce 1948. Z prvorepublikové elity se jako mávnutím kouzelného proutku stal příslušníkem úpadkové buržoazie a třídním nepřítelem. Kvůli nevhodnému kádrovému profilu se také složitěji než jiní dramatici dostával k divadlu – jeho cesta na jeviště vedla přes sklad kulis, které stavěl nejprve v Divadle ABC a později v Divadle Na Zábradlí.
Kriticky se k poměrům vyjádřil už v roce 1967
Když viděl jako absurdní divadlo život v socialistickém Československu, pochopil, že nechce být a nebude jen divákem. Kriticky se k poměrům v zemi vyjádřil už v roce 1967 na IV. Sjezdu československých spisovatelů, po roce 1968 odsoudil invazi, v sedmdesátých letech psal Husákovi a zastával se undergroundu a konečně na sklonku roku 1976 inicioval a z velké části formuloval Chartu 77.
Byl úhrnem pět let vězněn, přičemž nejdelší trest trval bezmála čtyři roky. Ve všech konfrontacích s režimem mu stála po boku žena Olga, v boji s nemocí už jako prezidentovi pak jeho druhá manželka Dagmar. Letos v prosinci si připomene 10 let od jeho úmrtí.
Další Příběhy z kalendáře představí snímek, ve kterém herec poprvé promluvil k publiku.
Související
-
Tomáš Kraus: Osobnost Václava Havla se nedá zkopírovat. Uměl blbou náladu trefně pojmenovat
Před devíti lety zemřel Václav Havel. „Měl dar, lidé mu naslouchali,“ komentuje na Dvojce tajemník Federace židovských obcí Tomáš Kraus. „Taková osobnosti tady chybí.“
-
Úžasné životy: Václav Havel podle Ladislava Špačka
Dům, kde Havel žil, stojí na Rašínově nábřeží hned vedle Tančícího domu. V kavárně terasy s vyhlídkou na Pražský hrad vzpomíná jeho dlouholetý mluvčí.
-
Dagmar a Václav Havlovi v Toboganu
Upravená repríza pořadu z roku 2006. Spolu s manželi Havlovými byla hostem Aleše Cibulky i zpěvačka Aneta Langerová.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.