Rolex: Hodinářská tradice zrozená ze zákazu zpěvu, tance a výroby šperků

Když ženevský protestantský kněz Jan Kalvín chtěl obrátit pozornost lidí k Bohu, prosadil zákaz zpěvu, tance, ale i výroby šperků. A tak se tamní řemeslníci dali na výrobu hodinek.

Připravili: Jan Kovařík a Světlana Lavičková
Dramaturgie: Magdalena Šorelová
Zvukový mistr: Tomáš Gsölhofer
Zvukový design: Jiří Litoš
Režie: Jitka Škápíková
Premiéra: 14. 4. 2020

Ve Švýcarsku se usadil i muž, který dal vzniknout hodinkám s korunkou ve znaku. Hans Wilsdorf se narodil v německém Kulmbachu. Ve 12 letech osiřel. Jeho strýcové prodali prosperující rodinný podnik a Hanse i jeho bratra a sestru poslali do výborných internátních škol.

Od perel k hodinkám

Logo

Nadanému Hansi Wilsdorfovi šla matematika a cizí jazyky a lákalo ho to do světa. Vydal se na cesty a hledal si práci v zahraničí. Svou kariéru začal jako učeň u vlivné mezinárodní společnosti, která se zabývala exportem perel. Zkušenosti, které tu získal, skvěle zhodnotil ve své budoucí profesi.

Nebylo mu ještě ani 20, když se přestěhoval do švýcarského La Chaux-de-Fonds a nechal se zaměstnat v prosperující hodinářské firmě, která v té době exportovala kapesní hodinky. Tam se seznámil s výrobou a distribucí hodinek takřka od prvního šroubku či kolečka.

Tři roky nato se přestěhoval do Londýna a přijal práci opět v hodinářské firmě. Tou dobou už mu začala vrtat v hlavě myšlenka na vlastní podnik. Peněz neměl nazbyt, základní kapitál nic moc, ale i tak se do toho pustil.

První na světě

Přizval si na pomoc svého švagra Alfreda Davise a v roce 1905 mladí muži plní elánu založili na londýnské Hatton Gardens 83 obchod jménem Wilsdorf & Davis. Vzali si za cíl nabízet kvalitní hodinky za přijatelné ceny. A dováželi je samozřejmě z kolébky hodinářství – ze Švýcarska.

Logo

Wilsdorf se od počátku zaměřil na přesnost svých hodinkových strojů. Úspěch se dostavil velmi brzy. Už v roce 1910 byl hodinkám této značky jako prvním náramkovým hodinkám na světě udělený certifikát chronometrické přesnosti.

Jak vznikl název Rolex? Jaká prvenství zaznamenala tato hodinářská firma? Proč jsou hodinky značky Rolex sběratelskou vášní? Kdo je významným dovozcem hodinek u nás?

Hodinky Rolex
autoři: Jitka Škápíková , Magdalena Šorelová
Spustit audio

Související