Prim: Kádr zdatných hodinářů vyrostl na výrobě granátů
Tradice, emoce, hrdost. To jsou hesla, jimiž se řídí výrobce legendárních českých hodinek. Kdy „primky“ ke svému jménu přišly? Jaké hodinky se vyráběly v Novém Městě nad Metují, kde vnikl v roce 1949 nový závod? Jak vypadá výroba hodinek Prim dnes?
Historie legendární značky českých hodinek Prim začíná po druhé světové válce. Sériová hodinářská výroba ale v českých zemích začala už na konci 19. století díky filiálkám dvou německých výrobců: firmy Schlenker & Kienzle v Chomutově a Gustav Becker v Broumově.
Po vzniku Československa u nás působilo i několik českých firem s malosériovou výrobou, například věžních hodin. Náramkové a kapesní hodinky byly doménou jen několika hodinářů, kteří je dělali v kusových sériích.
Místo hodinek granáty
Roku 1930 Beckerovu firmu odkoupila německá společnost Bratři Junghansové a po Mnichovu se továrna sloučila s mateřským závodem. V Meziměstí u Broumova Bratři Junghansové zřídili firmu Messap, kde se hodinky a budíky vyráběly v omezené míře.
Hlavní náplní výroby byly zapalovače do dělostřeleckých granátů. Messap ale byl důležitou kapitolou v rozvoji našeho hodinářského průmyslu. V provozech tam vyrostl kádr odborně zdatných nástrojařů a seřizovačů obráběcích automatů, kteří tvoří jádro každé hodinářské firmy.
Znárodněná Chronotechna
Po osvobození konfiskoval továrny Bratří Junghansů československý stát a po únoru 1948 se staly součástí nově vzniklého národního podniku Chronotechna. Tam můžete hledat začátek průmyslové hodinářské výroby u nás.
Po nástupu komunismu byli všichni výrobci budíků a hodin nejprve znárodněni nebo rovnou zrušeni. Většina byla začleněna do národního podniku Chronotechna, zřízeného roku 1946. Vzápětí byly založeny pobočky ve Šternberku a v Novém Městě nad Metují. Tam se postupně stěhuje výrobní zařízení a odborníci na hodinářskou výrobu.
Související
-
Primky přežily mráz, stal se z nich vývar, a pořád šly, říká hodinář Libor Hovorka
Hodinář duší i tělem, sběratel a znalec české hodinářské výroby. To je Libor Hovorka, autor publikace o historii legendární značky Prim.
-
Seiko: Na počátku byl jen sen malého kluka opravovat porouchané hodiny v malé tokijské dílně
Jako malý kluk si dal slib, že bude vyrábět hodinky. A slib dodržel. Když se později rozmýšlel, jak svůj podnik pojmenuje, vybral si japonské slovo pro přesnost – seiko.
-
Rolex: Hodinářská tradice zrozená ze zákazu zpěvu, tance a výroby šperků
Když ženevský protestantský kněz Jan Kalvín chtěl obrátit lidi k Bohu, prosadil zákaz zpěvu, tance, ale i výroby šperků. A tak se tamní řemeslníci dali na výrobu hodinek.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
3x Karel Klostermann
Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.