Prim: Kádr zdatných hodinářů vyrostl na výrobě granátů

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Nové město nad Metují, muzeum, Prim Letecké Automatic

Tradice, emoce, hrdost. To jsou hesla, jimiž se řídí výrobce legendárních českých hodinek.

Historie legendární značky českých hodinek Prim začíná po druhé světové válce. Sériová hodinářská výroba ale v českých zemích začala už na konci 19. století díky filiálkám dvou německých výrobců: firmy Schlenker & Kienzle v Chomutově a Gustav Becker v Broumově.

Železniční budík Schlenker & Kienzle s typickým logem firmy – okřídleným kolem

Po vzniku Československa u nás působilo i několik českých firem s malosériovou výrobou, například věžních hodin. Náramkové a kapesní hodinky byly doménou jen několika hodinářů, kteří je dělali v kusových sériích.

Místo hodinek granáty

Pracovnice firmy Bratři Junghansové

Roku 1930 Beckerovu firmu odkoupila německá společnost Bratři Junghansové a po Mnichovu se továrna sloučila s mateřským závodem. V Meziměstí u Broumova Bratři Junghansové zřídili firmu Messap, kde se hodinky a budíky vyráběly v omezené míře.

Hlavní náplní výroby byly zapalovače do dělostřeleckých granátů. Messap ale byl důležitou kapitolou v rozvoji našeho hodinářského průmyslu. V provozech tam vyrostl kádr odborně zdatných nástrojařů a seřizovačů obráběcích automatů, kteří tvoří jádro každé hodinářské firmy.

Znárodněná Chronotechna

Reklama na hodinky Prim na krabičkách sirek Solo

Po osvobození konfiskoval továrny Bratří Junghansů československý stát a po únoru 1948 se staly součástí nově vzniklého národního podniku Chronotechna. Tam můžete hledat začátek průmyslové hodinářské výroby u nás.

Po nástupu komunismu byli všichni výrobci budíků a hodin nejprve znárodněni nebo rovnou zrušeni. Většina byla začleněna do národního podniku Chronotechna, zřízeného roku 1946. Vzápětí byly založeny pobočky ve Šternberku a v Novém Městě nad Metují. Tam se postupně stěhuje výrobní zařízení a odborníci na hodinářskou výrobu.

Kdy „primky“ ke svému jménu přišly? Jaké hodinky se vyráběly v Novém Městě nad Metují, kde vnikl v roce 1949 nový závod? Jak vypadá výroba hodinek Prim dnes?

autoři: Jitka Škápíková , Magdalena Šorelová
Spustit audio

Související