Primky přežily mráz, stal se z nich vývar, a pořád šly, říká hodinář Libor Hovorka

21. leden 2016

Hodinář duší i tělem, sběratel a znalec české hodinářské výroby. To je Libor Hovorka, autor publikace o historii legendární značky Prim.

„Hodinky značky Prim leží v nějakém šuplíku skoro v každé domácnosti,“ říká Libor Hovorka. Jemnou mechaniku vystudoval na strojní průmyslovce, věnoval se jí i na ČVUT. Hodiny a hodinky ho provází celý život. A nejen pracovní. Hodinky už 30 let i sbírá.

O hodinkách vydal knihu. Najdete v ní historii hodinkových strojků i příběhy nejzajímavějších modelů. Druhá část knihy je kompletní katalog, což je výborná pomůcka pro sběratele. „Je tu zachycen model číslo 1 až po model tuším z roku 1994, který byl poslední v sériové výrobě.“

Z primek Orlík se stal vývar

„Nejdražší je model Prim Orlík z roku1965. Jeho prodejní cena, pokud na něj narazíte, je 120 000 korun. Vyrobilo se jich jen 300 a byly určené pro armádu.“ Když Libor Hovorka pátral po podkladech pro svoji knihu, musel oslovit i Vojenský historický ústav.

„Nějaký plukovník ve zkušebních protokolech popisuje, jak hodinky zamrazil. Pak se mu nechtělo čekat, až rozmrznou, tak je hodil do hrnce a zapnul vařič. Když si na hodinky vzpomněl, tak voda vařila. Hodinky to přežily a pořád šly.“

Co udělají s oborem chytré hodinky?

Primky vzešly z Nového Města nad Metují. Po válce bylo pár států, které náramkové hodinky dělaly. Dnes u nás zůstala jediná škola pro hodináře. „Hodinář se uživí, pokud opravuje hodinky. Pokud jen prodává, je to složitější.“

Smartwatch

Sám své první hodinky dostal v 10 letech od dědečka. „Hodinky používám i v době mobilních telefonů. Ale uznávám, že pro drtivou většinu už je to módní doplněk, který reprezentuje majitele. A budoucnost? Řadu hodinářských firem trápí, co udělají s tímto oborem chytré hodinky.“

Víno na třetí pokus?

Kolébkou hodinek je Nové Město nad Metují v podhůří Orlických hor. Rozhodně to není vinařská oblast, ale Libor Hovorka tu víno pěstuje.

„První pokus byl v 16. století, neúspěšný, druhý v 19. století, také neúspěšný. Já dělám třetí pokus. Mám 165 sazenic. Říkal jsem si, že to stačí vysadit, na podzim sklidit a pak vypít. Ale vinice potřebují víc práce. Dělám tak 200 lahví ročně. Je to pro radost mou a mých přátel.“

Jak je to s kameny v hodinkách? Kolik je v nich dílů? Jak Libor Hovorka propaguje hodinky Prim ve světě? Více uslyšíte v iRadiu.

autoři: Jiří Holoubek , zk
Spustit audio