Říct o něčem, že to končí, mi přijde divné. Člověk nikdy neví, myslí si Petr Forman

22. červen 2021

Divadlo bratří Formanů obnovilo úspěšné představení Obludárium. Proč? „Nikdy neříkáme, že představení končí. Prostě jsme ho dřív přestali hrát,“ vysvětluje divadelník. Všechny díly Blízkých setkání najdete na webu Dvojky nebo v mobilní aplikaci mujRozhlas

Představení oficiálně prý nemají derniéru. „Prostě zaniknou a už se nehrají. Nebojím se slova derniéra. I když vlastně trochu ano. Mně prostě přijde divné říct o něčem, že to končí. Člověk nikdy neví. Ono se to vzdálí a pak se to buď vrátí, nebo ne. Ale nikdy to nezemře. Takhle to dál žije svým životem,“ vysvětluje.

Hlavní je pocit 

„Proto nemám rád, když si představení lidé filmují nebo fotí. Myslím, že pokud mají nějaký zážitek, mají si ho uchovat v sobě. Ale oni si myslí, že je to málo. Na dovolené také nafotí spoustu věcí, ale pak se doma na fotky ani nepodívají,“ přemýšlí nahlas.

Divadlo je jeho život. „Nerad bych dělal tuhle práci za každou cenu. Nechci, aby se z ní stala povinnost. I když je to dřina a je za tím moc práce,“ uzavírá Petr Forman.

Jak vzpomíná na své dětství? Co mu vadí na současných divadlech? Co nového připravuje?

autoři: Tereza Kostková , eh
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.