Z konkurzu na film Vlasy Miloš Forman vyprovodil Madonnu i Bruce Sprigsteena

Jen málokterý Čech se může pochlubit tím, že dobyl Ameriku. Jednomu se to však povedlo, a to zcela mírovou cestou. Napsal Jaroslav Hejnic. Příběhy z kalendáře můžete poslouchat online na webu Dvojky, v mujRozhlas a v podcastových aplikacích. 

Zbraní mu byl filmový pás a příběh o lásce a svobodě. Kdo hádá, že dnes bude řeč o Miloši Formanovi a jeho legendárním snímku Vlasy, má pravdu. Film Vlasy chtěl Forman natočit hned po zhlédnutí divadelního muzikálu téhož jména. Zamiloval se do písní a bezprostřednosti, která z představení vyzařovala.

Cesta k získání autorských práv však byla složitější, než si Forman původně představoval. Na konkurz přišly i budoucí superhvězdy: třeba Madonna nebo Springsteen. Miloš Forman ale chtěl, aby ve filmu hrály neznámé tváře. Proto tato jména neuspěla.  

Hrdinou dalších Příběhů z kalendáře bude prvorepublikový herec. Stačí říct: Zavřete oči, odcházím.

V Příbězích z kalendáře si každý všední den po 12. hodině připomínáme osobnosti, objevy a události v důležitých, ale i málo známých nebo zábavných souvislostech.

Jak můžete poslouchat? Živě, zpětně na mobilu i z počítače

Živě v rádiu na Dvojce, od pondělí do pátku po poledních zprávách. Příběhy z kalendáře můžete poslouchat i zpětně na internetu, všechny díly jsou jako podcast ke stažení. Podcast najdete na webu Dvojky nebo na audioportálu mujRozhlas, který si můžete nainstalovat i jako aplikaci.    

Spustit audio

Související