Paul Newman. Jeho legendární modré oči viděly svět černobíle. Byl totiž barvoslepý

Jeho matka byla slovenského původu. Jeho modré oči všichni obdivovali. Byl námořník, herec, režisér, podnikatel a filantrop. Paul Newman se narodil 26. ledna 1925.

Sotva Paul Newman nastoupil na univerzitu, zapsal se k námořnictvu. Chtěl být pilotem, ale měl smůlu. Jeho legendární modré oči viděly černobíle. Paul byl barvoslepý. Udělali z něj radistu a střelce na torpédových bombardérech.

Poslední závod v 80 letech

Rolí, která zasáhla do Newmanova života, byl automobilový závodník ve filmu Vítězství. Aby ho zahrál věrohodně, musel se naučit závodně jezdit. Společně s Carlem Haasem pak založil tým.

Paul Newman v 50. letech

Za pětadvacet let dosáhli víc než stovky vítězství a nepočítaně druhých a třetích míst. Newman začal závodit po čtyřicítce. Poslední závod zajel, když mu bylo přes osmdesát.

Newman měl podnikavého ducha. Po jeho zálivkách do salátu byla obrovská poptávka Zdobila je etiketa s obrázkem oblíbených filmových hrdinů Butche Cassidyho  a Sundance Kida.

Začal vyrábět další lahůdky, které jednu dobu vydělávaly víc, než Paulovy filmy. Zisk posílal na dobročinné účely. Obchod s lahůdkami sklízí úspěchy pořád. Dary na dobročinné účely čítají zatím více než 550 milionů dolarů.

V Příbězích z kalendáře si každý všední den po 12. hodině připomínáme osobnosti, objevy a události v důležitých, ale i málo známých nebo zábavných souvislostech.

Jak můžete poslouchat? Živě, zpětně na mobilu i z počítače

Živě v rádiu na Dvojce, od pondělí do pátku po poledních zprávách. Příběhy z kalendáře můžete poslouchat i zpětně na internetu, všechny díly jsou jako podcast ke stažení. Podcast najdete na webu Dvojky nebo na audioportálu mujRozhlas, který si můžete nainstalovat i jako aplikaci.    

Spustit audio

Související