Paul Newman. Jeho legendární modré oči viděly svět černobíle. Byl totiž barvoslepý

Jeho matka byla slovenského původu. Jeho modré oči všichni obdivovali. Byl námořník, herec, režisér, podnikatel a filantrop. Paul Newman se narodil 26. ledna 1925. Sotva Paul Newman nastoupil na univerzitu, zapsal se k námořnictvu. Chtěl být pilotem, ale měl smůlu. Jeho legendární modré oči viděly černobíle. Paul byl barvoslepý. Udělali z něj radistu a střelce na torpédových bombardérech.

Rolí, která zasáhla do Newmanova života, byl automobilový závodník ve filmu Vítězství. Aby ho zahrál věrohodně, musel se naučit závodně jezdit. Společně s Carlem Haasem pak založil tým.

Za pětadvacet let dosáhli víc než stovky vítězství a nepočítaně druhých a třetích míst. Newman začal závodit po čtyřicítce. Poslední závod zajel, když mu bylo přes osmdesát.

Lahůdky vydělávaly v jednu chvíli víc než filmy

Newman měl podnikavého ducha. Po jeho zálivkách do salátu byla obrovská poptávka Zdobila je etiketa s obrázkem oblíbených filmových hrdinů Butche Cassidyho  a Sundance Kida.

Začal vyrábět další lahůdky, které jednu dobu vydělávaly víc, než Paulovy filmy. Zisk posílal na dobročinné účely. Obchod s lahůdkami sklízí úspěchy pořád. Dary na dobročinné účely čítají zatím více než 550 milionů dolarů.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...