Elisabeth Taylorová. Zestárlou semetriku se jí hrát nechtělo, ale zvládla ji skvěle

Za roli Kleopatry dostala na tehdejší dobu neuvěřitelný honorář: milion dolarů. Elizabeth Taylorová byla hvězdou první velikosti. „Proslavilo“ ji ale i jejích osm manželství. Zemřela 23. března 2011 na srdeční selhání.

Prvních sedm let prožila v Anglii. Později tvrdila, že to byla nejšťastnější léta jejího života. V roce 1939 rodina přesídlila do Hollywoodu. První roli dohodil Liz otcův kamarád z vojny. Přitom role holčičky ve filmu o odvážné fence Lassie, měla patřit jiné. Byla však příliš vysoká a tak roli dostala dvanáctiletá Liz. Nikdy příliš nevyrostla, i v dospělosti měřila pouhých 157 centimetrů.

Zestárlou semetriku se jí hrát nechtělo

Miláčkem Hollywoodu se stala až na prahu dospělosti. Díky roli Velvet z filmu O velkou cenu, o dospívající dívce, která se rozhodne se svým koněm vyhrát Velkou liverpoolskou. V letech 1943–1965 natočila pro MGM celkem 26 filmů.

Oscara získala za drama Kdo se bojí Virginie Woolfové. Původně roli Marty odmítla. Nedovedla si představit, že ve třiceti hraje zestárlou semetriku. Zvládla to skvěle. Po vznešené Kleopatře to bylo obrovské překvapení.

Elisabeth Taylorová je proslulá i svými osmi manželstvími. První byl Nicky Hilton z rodiny majitelů slavných hotelů, ale vhodný typ pro manželství rozhodně nebyl. Dvakrát se provdala za Richarda Burtona. V jejím životě byla vášnivá láska i vášnivá nenávist. To by nevymyslel žádný scenárista!

V Příbězích z kalendáře si každý všední den po 12. hodině připomínáme osobnosti, objevy a události v důležitých, ale i málo známých nebo zábavných souvislostech.

Jak můžete poslouchat? Živě, zpětně na mobilu i z počítače

Živě v rádiu na Dvojce, od pondělí do pátku po poledních zprávách. Příběhy z kalendáře můžete poslouchat i zpětně na internetu, všechny díly jsou jako podcast ke stažení. Podcast najdete na webu Dvojky nebo na audioportálu mujRozhlas, který si můžete nainstalovat i jako aplikaci.    

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Lidský faktor jsem znal jako knížku, ale teprve s rozhlasovým zpracováním jsem ho dokonale pochopil...

Robert Tamchyna, redaktor a moderátor Českého rozhlasu Dvojka

Lidský faktor

Lidský faktor

Koupit

Točili jsme zajímavý příběh. Osoby, které jsme hráli, se ocitaly ve vypjatých životních situacích, vzrušující práce pro herce a režiséra. Během dalšího měsíce jsme Jiří a já odehrané repliky svých rolí žili. Fantasmagorické situace posledního dílu příběhu se staly naší konkrétní každodenností. V srpnu Jiří Adamíra zemřel. Lidský faktor byla naše poslední společná práce.“ Hana Maciuchová