První gilotinu sestrojil výrobce hudebních nástrojů
Gilotina byla popravčím nástrojem, který zažil své vrcholné období za Velké francouzské revoluce na konci 18. století. Do té doby, než 11. dubna roku 1792 vstoupila na scénu, sekali kati hlavy zejména mečem nebo sekerou. Ne vždy se jim však povedlo useknout odsouzenci hlavu na první pokus. Nový smrtící nástroj dostal jméno podle svého propagátora doktora Guillotina, který paradoxně patřil k odpůrcům trestu smrti. Duchovním otcem gilotiny byl ale lékař Antoine Louis.
Doktor Louis dostal státní úkol vyvinout nový prostředek k provádění poprav. Proto se gilotině zpočátku říkalo louiseta. Zajímavé je, že první prototyp smrtícího nástroje vyrobil Němec Tobias Schmidt, který se jinak živil výrobou cembal, tedy předchůdců dnešního klavíru.
Gilotinou se popravovalo za války i u nás
Ostří gilotiny se bohužel zalesklo i u nás. Nejvíc se činilo v takzvané Pankrácké sekyrárně – celách pankrácké věznice, kde za druhé světové války nacisté popravovali skutečné i domnělé nepřátele Říše. Pankrácká gilotina, obsluhovaná katem Aloisem Weissem, byla poprvé spuštěna v únoru 1943 a naposledy v dubnu 1945. Za dva roky ukončila život více než tisícovky lidí.
K popravám se ve Francii gilotina používala až do roku 1977 a dnes už její exempláře naštěstí odpočívají v muzeích či depozitářích. Pokud chcete znát její historii a třeba i nejslavnější oběti, poslechněte si dnešní Příběhy z kalendáře.
Další Příběhy z kalendáře poslouchejte online na webu Dvojky nebo v aplikaci mujRozhlas.
Související
-
Gestapo si pro ni přišlo na operační sál. Smrt našla pod gilotinou. Osudové ženy: Marie Restituta
Helena Kafková, řeholním jménem Marie Restituta, pocházela z Brna. Život ale prožila ve Vídni, kde pracovala v nemocnici. Za svůj odpor k nacismu byla v roce 1943 popravena
-
Milostný příběh z Pankrácké věznice
Příběh ukrytý v motácích. Láska dvou vězňů, kteří se nikdy nespatřili. Příběh ženy, která byla popravena na Pankráci za svou pomoc židovským rodinám.
-
Gilotina. Proč se jí tak říká? Smrtící nástroj nese jméno lékaře, lidumila a odpůrce trestu smrti
Hádáte, že se gilotina jmenuje po svém krvelačném vynálezci? Pak jste dost vedle. Guillotin byl proti popravám a chtěl reformovat francouzský trestní systém.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka