Richard Hindls: Průměrná mzda je teď 29 000. Víc mají jen lidi Praze. Zbytek republiky je pod průměrem

6. prosinec 2017
peníze, mince, světem hýbou peníze, dluhy, koruny (ilustrační obr.)

Průměrná mzda se podle ČSÚ zvýšila o 6,8 %. Dvě třetiny zaměstnanců na ni ale nedosáhnou. Po zohlednění růstu cen navíc stoupla jen o 4,2 %. Podle statistika se za celý letošní rok odhaduje asi 7% celkový růst, stejně by to mělo být i příští rok. Proč nemáte průměrný plat i vy?

Průměrná mzda byla ve třetím čtvrtletí 29 050 Kč. Střední hodnota mezd (medián) byla 25 181 Kč. U mužů 27 486 Kč, u žen 22 584 Kč. „Růst platů ale rozhodně není stejný ve všech krajích. Praha je v nadprůměru a lehce se k ní blíží pouze Středočeši. Všechny ostatní kraje mají mzdy nižší, než je průměr,“ vysvětluje Richard Hindls.

Odbory tak požadují zvýšení mezd i v dalších krajích. „V době silného růstu ekonomiky je určitě kolektivní vyjednávání ve firmách snazší. Zaměstnavatelé se už smířili s tím, že platy zvyšovat prostě budou muset.“ Proč ke zvýšení vůbec dochází? „Ekonomika je v růstu, což tlačí na zvyšování mezd.“ Pomohlo i legislativní opatření o zvyšování mezd zaměstnanců státní správy, a to včetně učitelů nebo policistů.

Hrozí přehřívání ekonomiky

Lidé ale stále nespoří. Kde se tedy všechny ty peníze nakonec zachytí? „Vidím potenciální riziko přehřívání ekonomiky i trhu práce,“ varuje Hindls. Poslední zvýšení úrokových sazeb centrální bankou se v retailových bankách, tedy v těch, které nejčastěji poskytují spotřebitelské úvěry, s nimi naprosto nic neudělalo.

„Taky proto guvernér ČNB Jiří Rusnok naznačil, že v brzké době bude muset přistoupit k dalšímu navýšení úroků. Vůbec se mu nedivím.“ Přitom máme druhou nejrychleji rostoucí ekonomiku v Evropě a nejnižší nezaměstnanost. Pořád se ale Evropě nějak nepřibližujeme.

A co kurz koruny?

A stejné to zřejmě bude i příští rok. Větší zpomalení Hindle očekává až v letech 2019−2020. A co kurz koruny? Po období intervencí ČNB se dnes koruna dostala na 25 za euro. Kdyby dál posilovala, doplatí na to exportéři. Velký vliv to má i na růst inflace, který je teď 2−3%.

Bankovky euro

„Můj odhad je, že koruna ještě kapku posílí a inflace se přibrzdí. Zůstane ale na nějakých 2 %. Uvidíme, co bude dál. Přece jen nejsme v Evropě sami.“ Hodně záleží, jak se bude dařit Německu nebo jak dopadne Brexit. Rizik je kolem dost. Proč se stále víc rozevírají nůžky mezi chudými a bohatými?

Bohatí vs. chudí

„Takový je bohužel světový trend. Dnes už opravdu víme, že tady je kolem 2 % bohatých, kteří ovládají světovou ekonomiku,“ připomíná statistik. „Jak to vyřešit ale zatím neví nikdo. Ekonomika prostě stojí na bohatnutí jedněch na úkor nejchudších. Bohužel.“