Richard Hindls: Průměrná mzda je teď 29 000. Víc mají jen lidi Praze. Zbytek republiky je pod průměrem

6. prosinec 2017

Průměrná mzda se podle ČSÚ zvýšila o 6,8 %. Dvě třetiny zaměstnanců na ni ale nedosáhnou. Po zohlednění růstu cen navíc stoupla jen o 4,2 %. Podle statistika se za celý letošní rok odhaduje asi 7% celkový růst, stejně by to mělo být i příští rok. Proč nemáte průměrný plat i vy?

Průměrná mzda byla ve třetím čtvrtletí 29 050 Kč. Střední hodnota mezd (medián) byla 25 181 Kč. U mužů 27 486 Kč, u žen 22 584 Kč. „Růst platů ale rozhodně není stejný ve všech krajích. Praha je v nadprůměru a lehce se k ní blíží pouze Středočeši. Všechny ostatní kraje mají mzdy nižší, než je průměr,“ vysvětluje Richard Hindls.

Odbory tak požadují zvýšení mezd i v dalších krajích. „V době silného růstu ekonomiky je určitě kolektivní vyjednávání ve firmách snazší. Zaměstnavatelé se už smířili s tím, že platy zvyšovat prostě budou muset.“ Proč ke zvýšení vůbec dochází? „Ekonomika je v růstu, což tlačí na zvyšování mezd.“ Pomohlo i legislativní opatření o zvyšování mezd zaměstnanců státní správy, a to včetně učitelů nebo policistů.

Hrozí přehřívání ekonomiky

Lidé ale stále nespoří. Kde se tedy všechny ty peníze nakonec zachytí? „Vidím potenciální riziko přehřívání ekonomiky i trhu práce,“ varuje Hindls. Poslední zvýšení úrokových sazeb centrální bankou se v retailových bankách, tedy v těch, které nejčastěji poskytují spotřebitelské úvěry, s nimi naprosto nic neudělalo.

„Taky proto guvernér ČNB Jiří Rusnok naznačil, že v brzké době bude muset přistoupit k dalšímu navýšení úroků. Vůbec se mu nedivím.“ Přitom máme druhou nejrychleji rostoucí ekonomiku v Evropě a nejnižší nezaměstnanost. Pořád se ale Evropě nějak nepřibližujeme.

A co kurz koruny?

A stejné to zřejmě bude i příští rok. Větší zpomalení Hindle očekává až v letech 2019−2020. A co kurz koruny? Po období intervencí ČNB se dnes koruna dostala na 25 za euro. Kdyby dál posilovala, doplatí na to exportéři. Velký vliv to má i na růst inflace, který je teď 2−3%.

Bankovky euro

„Můj odhad je, že koruna ještě kapku posílí a inflace se přibrzdí. Zůstane ale na nějakých 2 %. Uvidíme, co bude dál. Přece jen nejsme v Evropě sami.“ Hodně záleží, jak se bude dařit Německu nebo jak dopadne Brexit. Rizik je kolem dost. Proč se stále víc rozevírají nůžky mezi chudými a bohatými?

Bohatí vs. chudí

„Takový je bohužel světový trend. Dnes už opravdu víme, že tady je kolem 2 % bohatých, kteří ovládají světovou ekonomiku,“ připomíná statistik. „Jak to vyřešit ale zatím neví nikdo. Ekonomika prostě stojí na bohatnutí jedněch na úkor nejchudších. Bohužel.“

autoři: lup , Richard Hindls , zis
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Lidský faktor jsem znal jako knížku, ale teprve s rozhlasovým zpracováním jsem ho dokonale pochopil...

Robert Tamchyna, redaktor a moderátor Českého rozhlasu Dvojka

Lidský faktor

Lidský faktor

Koupit

Točili jsme zajímavý příběh. Osoby, které jsme hráli, se ocitaly ve vypjatých životních situacích, vzrušující práce pro herce a režiséra. Během dalšího měsíce jsme Jiří a já odehrané repliky svých rolí žili. Fantasmagorické situace posledního dílu příběhu se staly naší konkrétní každodenností. V srpnu Jiří Adamíra zemřel. Lidský faktor byla naše poslední společná práce.“ Hana Maciuchová