Richard Hindls: Jak se nacistická okupace podepsala na naší ekonomice?
„Byla to loupež. Na druhou stranu je pravda, že po počátečních problémech se kolem roku 1941 začala trochu rychleji zvyšovat hrubá průmyslová produkce,“ vysvětluje ekonom.
„Já bych to celé nazval obrovskou krádeží,“ odpovídá v pořadu Jak to vidí Richard Hindls. „Teprve v roce 1937 se československá ekonomika dostala na úroveň před Velkou hospodářskou krizí, až po zhruba osmi devíti letech. A jen jsme se dostali do dobré výchozí pozice, přišel další těžký úder.“
„Česká ekonomika utrpěla ztráty ve všech ohledech. Už odtržením Sudet došlo k odtržení velké části průmyslu, protože celá řada zpracovatelského průmyslu byla právě v Sudetech a často už v rukou německých bank. Řada vlastníků musela předat svůj majetek do německých rukou, arizovalo se.“
O tom se málo mluví
„Byl tady problém i s finančním trhem. Kurz mezi Německou říšskou markou a Československou korunou byl nastaven v poměru 10:1 z původních 7:1. To znamenalo znehodnocení české měny, což vyvolalo inflaci. O těchhle věcech se málo hovoří. Inflace protektorátu vzrostla o skoro 19 %.“
„Došlo také k tomu, že se v podnicích výroba orientovala především na válečný trh a stoupl podíl německých investic. Před válkou totiž německé investice představovaly poměrně velmi malý podíl, možná 7–9 % našeho hospodářství,“ upřesňuje emeritní rektor Vysoké školy ekonomické v Praze.
Zvýšení HPP
„Na druhou stranu je pravda, že po počátečních problémech v ekonomice se začala kolem let 1941–1942 trochu rychleji zvyšovat hrubá průmyslová produkce. Právě se začátkem války proti Rusku, to vyžadovalo další zbraně.“
„Zejména po nástupu Heydricha přišlo Německo s určitými aktivitami vzhledem k dělnictvu, k odborům, ve snaze vylepšit podmínky odborů. Byl to takový cukr a bič. Ale peníze ze sejfů Národní banky odcházely do Německa. Takže jsme po válce měli velká aktiva v Německu. V roce 1945 byla československá ekonomika rozbořená, na předválečnou úroveň se dostala teprve v roce 1947.“
Další témata: prezidentské volby na Slovensku a slovenská ekonomika; proč automobilky zažívají pokles tržeb; možný vznik třetí největší banky v Evropě; ekonomika během protektorátu.
Související
-
Eduard Stehlík: Háchovi nedocházelo, že jde jednat s gangstery
Připomínáme si 80 let od okupace nacistickým Německem a vzniku Protektorátu Čechy a Morava. Jak přijala československá armáda příjezd okupační armády a rozkaz nebojovat?
-
Čas strachu i odvahy. Rádio Retro přibližuje temné roky...
Další Rádio Retro připomíná jeden z nejtemnějších úseků novodobé historie naší země. Přesně před 80 lety vtrhla nacistická armáda do okleštěného Československa a z ...
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.