Richard Hindls: To, co trápí německou ekonomiku, musí trápit celou Evropu
Balancuje Německo na hraně ekonomické recese? A hrozí zpomalení i české ekonomice?
Německá centrální banka ve své měsíční zprávě odhaduje, že se ani v první polovině letošního roku nezbaví problémů. Zpomalení by však podle jejích představitelů mohlo být jen dočasné a ve druhém pololetí je možná opět vystřídá oživení.
„To, co trápí německou ekonomiku, musí trápit i celou evropskou ekonomiku, protože Německo je jejím hlavním hráčem. Je to čtvrtá největší ekonomika světa a jasný lídr v Evropě, a to nejen v čistě ekonomických, ale i v politicko-ekonomických souvislostech, jako jsou fiskální výdaje na migraci a podobně,“ konstatuje emeritní rektor Vysoké školy ekonomické.
Lidé mají peníze. Zatím
Mezi faktory, které v současnosti zatěžují německou ekonomiku, je podle Richarda Hindlse zpřísnění měnové politiky, stále trvající napjaté obchodní vztahy mezi USA a Čínou a pak také zpomalení v automobilovém průmyslu, který je vlajkovou lodí německé ekonomiky. „K tomu přistupují fiskání výdaje na migraci a pak také slábnoucí poptávka, zejména ta vnější,“ vysvětluje profesor ekonomie
„Itálie už je dvě období v recesi. Francie se jí těsně přiblížila, bojuje se ‚žlutými vestami‛ a teď už i s antisemitismem, což jsou poměrně vážné věci. To všechno na Německo doléhá. Ale jeho vnitřní poptávka, respektive spotřeba, je zatím silná. Lidé mají hodně peněz. Trh se ovšem může zasytit, a kdyby došlo k oslabení i domácí poptávky, mohlo by to narušit zatím relativně příznivější vývoj pro druhé pololetí. A to by se mohlo dotknout i nás.“
Další témata rozhovoru: Můžeme se na ekonomickou recesi připravit? Jakou roli hraje v ekonomickém fungování státu moderní statistická služba? A na jakém principu dnes pracuje?
Související
-
Tomáš Kraus: Společnost v Německu je rozdělena. Střet dřív nebo později musel přijít
Německým městem Chemnitz zmítají protesty poté, co byl v sobotu při potyčce ubodán pětatřicetiletý Němec. Podezřelými z vraždy jsou dva muži, migranti z Iráku a Sýrie.
-
Richard Hindls: Svět se naučil žít na dluh. Na vině je morální hazard bank i politiků
Uplyne deset let od pádu kdysi čtvrté největší americké investiční banky, po kterém přišla globální finanční krize. Jaká to byla lekce? Poučili se z ní finančníci a vlády?
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.