Richard Hindls: Blízkovýchodní konflikt světovou ekonomiku maximálně rozkolísá

8. leden 2020

Eskalace napětí na Blízkém východě, americké prezidentské volby a brexit. To teď ovlivní tempo světové ekonomiky. Radikální zpomalení ale ekonom neočekává.

Raketový útok Spojených států na íránskou základnu a noční odveta Teheránu vůči americkým silám v Iráku zahýbal světovými trhy. Nahoru šla cena zlata i ropy. Pokles naopak zaznamenaly akciové indexy.

Trumpova elita nechce ztratit kontrolu

Logo

Podle Richarda Hindlse se bude situace na světových finančních trzích ještě hodně měnit. „Ale nezdá se mi, že by eskalovala do obrovských rozměrů. Na ekonomickém poli to určitě vyvolá neklid, ale situace bude spíš kolísavá.“

Vliv na to bude mít i americká prezidentská kampaň. „Hraje se o to, aby se současná americká elita udržela u moci. Volby se rychle blíží a zatím se nerýsuje ani silný protikandidát současného prezidenta USA.“

Lokální problémy ekonomikou neotřesou

Chronicky nepřehledná je taky politická situace ve Venezuele. Problémy Jižní Ameriky ale mají podle Hindlse spíš lokální charakter. I když ve Venezeule je stejně jako v Íránu v pozadí ropné bohatství.

Logo

Lokální dosah mají i hospodářské problémy Severní Koreje. I když jsou údajně nejhorší od hladomoru v 90. letech. Celkově slabým ekonomickým hráčem je Afrika s nedostatečnou mírou vzdělání obyvatelstva, vysokou mírou chudoby a válkami.

Její problémy na světovou ekonomiku nebudou mít vliv. „Spíše si myslím, že by naopak světová ekonomika nebo alespoň její vyspělejší část jí měla pomoct,“ uvažuje Hindls v pořadu Jak to vidí...

Karty mají v ruce USA, Čína a EU

„Takových lokálních ohnisek uvidíte na světě celou řadu. Ekonomika se s tím musí nějak vyrovnat. Bude především na nejsilnějších hráčích, USA, Číně a EU, jak situaci zvládnou. Ti budou diktovat tón ve světové ekonomice.“

Další témata rozhovoru: stabilita íránské ekonomiky;  výsledná bilance státního rozpočtu za loňský rok; Národní investiční plán; silná koruna.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.