Richard Hindls: Blízkovýchodní konflikt světovou ekonomiku maximálně rozkolísá
Eskalace napětí na Blízkém východě, americké prezidentské volby a brexit. To teď ovlivní tempo světové ekonomiky. Radikální zpomalení ale ekonom neočekává.
Raketový útok Spojených států na íránskou základnu a noční odveta Teheránu vůči americkým silám v Iráku zahýbal světovými trhy. Nahoru šla cena zlata i ropy. Pokles naopak zaznamenaly akciové indexy.
Trumpova elita nechce ztratit kontrolu
Podle Richarda Hindlse se bude situace na světových finančních trzích ještě hodně měnit. „Ale nezdá se mi, že by eskalovala do obrovských rozměrů. Na ekonomickém poli to určitě vyvolá neklid, ale situace bude spíš kolísavá.“
Vliv na to bude mít i americká prezidentská kampaň. „Hraje se o to, aby se současná americká elita udržela u moci. Volby se rychle blíží a zatím se nerýsuje ani silný protikandidát současného prezidenta USA.“
Lokální problémy ekonomikou neotřesou
Chronicky nepřehledná je taky politická situace ve Venezuele. Problémy Jižní Ameriky ale mají podle Hindlse spíš lokální charakter. I když ve Venezeule je stejně jako v Íránu v pozadí ropné bohatství.
Lokální dosah mají i hospodářské problémy Severní Koreje. I když jsou údajně nejhorší od hladomoru v 90. letech. Celkově slabým ekonomickým hráčem je Afrika s nedostatečnou mírou vzdělání obyvatelstva, vysokou mírou chudoby a válkami.
Její problémy na světovou ekonomiku nebudou mít vliv. „Spíše si myslím, že by naopak světová ekonomika nebo alespoň její vyspělejší část jí měla pomoct,“ uvažuje Hindls v pořadu Jak to vidí...
Karty mají v ruce USA, Čína a EU
„Takových lokálních ohnisek uvidíte na světě celou řadu. Ekonomika se s tím musí nějak vyrovnat. Bude především na nejsilnějších hráčích, USA, Číně a EU, jak situaci zvládnou. Ti budou diktovat tón ve světové ekonomice.“
Další témata rozhovoru: stabilita íránské ekonomiky; výsledná bilance státního rozpočtu za loňský rok; Národní investiční plán; silná koruna.
Související
-
Andor Šándor: Pozemní invaze v Íránu nehrozí. Trump má kovbojský styl, ale do války se mu nechce
U břehů Ománu došlo k útoku na dva ropné tankery. USA z nich obvinily Írán, ten to ale odmítá a tvrdí, že jde o součást americké protiíránské kampaně.
-
Břetislav Tureček: Írán dodržuje své. USA se ho ale snaží celosvětově izolovat
Napětí mezi Íránem a USA stoupá. Spojené státy na Blízký východ přesunuly raketový systém Patriot. V regionu taky operuje americká letadlová loď. Proč Írán odmítá jednat?
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.