Rakovina prostaty vs. protonová terapie nebo robotická operace

22. prosinec 2017

I úspěšná léčba rakoviny prostaty s sebou nese riziko ztráty erekce. I to se ale dá léčit. Přečtěte si výhody a nevýhody jednotlivých druhů léčby.

Většina nádorů prostaty je zachycena v lokalizovaném stádiu i rozsahu. „Tito pacienti podstupují buď radikální operaci prostaty, anebo radikální ozáření prostaty,“ popisuje Otakar Čapoun z Urologické poradny Kliniky všeobecné fakultní nemocnice a 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Praze.

„V pokročilém, tzv. metastatickém stádiu, volíme hlavně hormonální léčbu.“ Po radikální operaci prostaty nastává u 70 % pacientů problém s erekcí. „Léky je možné podávat přímo do topořivých těles penisu. Zní to drasticky, ale úspěšnost je až 80 %.“ Při robotické operaci mají pacienti nižší riziko poruchy erekce „Ale liší se to v řádu procent.“

Protonová terapie na prostatu

Jak si s rakovinou prostaty poradí protonová terapie? „Situace je těžká. Pacienti jsou samozřejmě informováni o efektu protonové terapie přímo z protonového centra, tedy ne všechny informace jsou vždy přesné nebo minimálně nejsou podávané tak, jak by měly být podávány,“ upozorňuje Čapoun.

„Žádného pacienta od protonové terapie nezrazuji. Ale neměl by očekávat to, co je mu slibováno v reklamních sděleních. Jediná výhoda protonové terapie spočívá v tom, že toto ozáření proběhne v pěti sezeních. Pacient tedy na ozáření musí dojít méně častěji než při klasickém ozáření.“

Operace vs. ozáření

A je lepší ozařovat, anebo rovnou operovat? „To je velmi složité. Výhodou operace je, že je prostata kompletně odstraněná. Pokud operace selže, je možné ji ještě doplnit ozářením. Nevýhodou ozáření je, že pokud selže, operaci technicky provést nelze,“ vysvětluje lékař.

„Operace je zatížena rizikem pobytu v nemocnici, anestezií, krvácením, infekcí. Ozáření je zase zatížené krvavými průjmy, krví v moči, pálením při močení zúženou močovou trubicí. Je těžké si vybrat.“

„To je naprosto vzácný pacient. Já si ani nepamatuju, že bychom měli na klinice takto mladého pacienta. Určitě bych rád viděl parametry nádoru: jestli se jedná o klasický nádor ze žlázek prostaty, který postihuje muže ve věku 50 až 70 let nejčastěji. U takto mladého pacienta s rakovinou prostaty žádné alternativní metody neexistují.“

Jak se rakovina prostaty projevuje

Obtíže s prostatou jsou nejčastěji doprovázeny nějakými močovými obtížemi, nejčastěji pacient přijde s tím, že chodí často v noci močit, slabý proud moči, nemožnost se domočit nebo močení na vícekrát. „Alarmující příznakem je krev v moči. Tam by pacient měl vyhledat ošetření lékaře okamžitě.“

Jsou dva jediné potvrzené faktory: věk a rodinná historie, anamnéza. „Doporučujeme navštívit urologa nejpozději v 50 letech věku.“ Vyšetření nebolí. „Je nepříjemné, ale nebolí. Jde o pohmat přes konečník a odběr krve na specifický prostatický antigen.“ Jak probíhá biopsie a co zjistí?

Co je biopsie prostaty

„Biopsie prostaty probíhá ambulantně, bez celkové anestezie. Podáváme lokální anestetikum. Je to běžný výkon,“ popisuje Čapoun. „V řadě případů je biopsie negativní, bez nálezu. Pokud je nález pozitivní, nádor prostaty má několik variant, teprve podle jeho agresivity volíme další postup.“

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.