Rada pro tento den - 6. června

6. červen 2011
Rada pro tento den

Od Ludmily Duškové jsme získali praktické rady pro zahrádkáře.

● Bez bazalky se v kuchyni neobejdeme - je to vynikající koření i léčivka. Už během června můžeme začít sklízet mladé listy z rostlin, které jsme vyseli začátkem května. Bazalku však můžeme vysévat ještě v první polovině června. Listy jsou nejen vynikajícím kořením, ale můžeme z nich připravit i čaj, který zlepší náladu a uklidní nervy. Pro tyto účely se hodí především nové aromatické druhy, jako jsou bazalka s citronovou či skořicovou vůní.

● Hortenzie patří mezi nejoblíbenější keře u nás, zejména kultivary s velkým kulovitým květenstvím v barvách od bílé až po vyhledávanou modrou. V současné době se jako novinka objevily i hortenzie s dvoubarevnými květy. Dvoubarevné hortenzie kvetou v průběhu léta, vyžadují dostatek prostoru, kyselejší půdu, vláhu a v zimě ochranu proti silným mrazům. Aby nám hortenzie bohatě kvetly, doporučuji na jaře odstranit zaschlé vrcholové části a odkvetlá květenství. Hortenzie množíme dělením trsů nebo letními řízky.

● Pokud se na listech jahodníku objeví drobné fialové skvrny, porost napadla bílá skvrnitost listů. Skvrny mají bělavý nekrotický střed olemovaný výrazným fialovým kruhem. Počet skvrn narůstá, listy se deformují a mohou předčasně zaschnout. Tato choroba způsobená houbou Mycosphaerella fragarie se šíří hlavně v letních měsících při teplejším a deštivém počasí. Napadeny bývají především starší a přehoustlé porosty. Silně napadené porosty ihned po sklizni posečeme a ošetříme fungicidními přípravky Dithane M 45, Champion 50 WP či Kuprikol 50. Postřik pak opakujeme v intervalu 10–14 dnů Porosty dále přihnojíme a vydatně je zavlažujeme, aby se do zimy vytvořilo co nejvíce listů schopných přezimování. Staré a nemocné listy po požnutí spálíme.

Pokud jste si vše nestihli podrobně poznamenat, text najdete v červnovém čísle časopisu Receptář nebo na našich webových stránkách ireceptar.cz.

Spustit audio