Rada pro tento den - 29. srpna
Už jste někdy ochutnali kombuchový nápoj? Údajně chutná jako burčák. Více ví Rada pro dnešní den.
Máte-li rádi perlivou chuť burčáku, nejspíš oceníte kombuchu, přesněji řečeno nápoj, který z čaje tato houba vytvoří. Chutná podobně, navíc po něm hlava jistě bolet nebude. Kombuchový čaj je pokládán za elixír zdraví kvůli obsahu mnoha enzymů a dalších cenných látek. Například kyseliny glukoronová a glukonová odbourávají škodliviny v organismu. Přínosné jsou jistě vitaminy B1, B2, B6, B3, B12 a C, kyselina mléčná a listová a velké množství trávicích enzymů. Samotná kombucha, neboli čajová houba, je vlastně směsicí různých kvasinek a bakterií. Kombuchovou kulturu lze zakoupit v prodejnách zdravé výživy či bylinářství.
Jak z kombuchy připravíme nápoj? K výrobě potřebujeme houbu a také tzv. zákvas – 3 až 4 dl hotového nápoje, který bude působit jako startér. Nejprve důkladně vymyjeme horkou vodou aspoň třílitrovou láhev od okurek či kompotu a všechno ostatní náčiní. Vařečka na zamíchání a sítko na přecezení by mělo být ze dřeva nebo z plastu, nikdy kovové!
Kombuše se říká čajová houba, protože k růstu potřebuje oslazený černý čaj. Zelený je dobré smíchat alespoň půl na půl s černým. Doporučuje se 8 g čaje na jeden litr vody.
Čaj vaříme v sáčcích asi 15 minut, pak sáčky vyjmeme a do čaje vsypeme 80 až 100 g cukru na jeden litr čaje, zamícháme a necháme vychladnout. Do vymyté sklenice vlijeme kombuchový nápoj, který by měl tvořit alespoň 10 %, lépe 20 % výsledného množství, a dolijeme čaj 5 cm pod okraj sklenice. Poté položíme na hladinu houbu. Nádobu zakryjeme papírovým ubrouskem, který upevníme gumičkou, a postavíme ji na chráněné místo s teplotou mezi 23 až 28 °C, kde se nekouří, nevaří a ani tu nestojí květináče se zeminou.
Tekutina v nádobě začne lehce kvasit, podle teploty tento proces trvá 8–14 dní. Tekutinu můžeme ochutnat omytým brčkem, chutí by měla připomínat burčák. Pokud by kvasila příliš dlouho, bude nápoj kyselý (dá se použít místo octa). Poté nápoj přecedíme do láhví a uložíme do chladničky.
Další tipy na výlety za řemesly a technickými památkami najdete v internetovém Receptáři na webu www.iReceptar.cz
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.