Rada pro tento den - 2.6.
Z červnového čísla časopisu Receptář, které vychází tento týden, jsme vybrali rady pro ty z vás, kteří se chystají doma či na chalupě natírat.
► Optimální teploty pro jakékoliv ruční natírání jsou 18–25 °C, při nižších teplotách barvy pomaleji schnou, při vyšších vznikají na povrchu nátěru vady.
► Pokud chceme barvu stříkat pistolí, pak do ní musíme podle typu barvy přidat buď ředidlo, nebo vodu, a to 15–50 % ředidla, resp. 5–10 % vody. Vhodné ředění je obvykle uvedeno v návodu.
► Ředidlo přidáváme do barvy, nikoliv obráceně. Přidáváme je postupně a za stálého míchání. To platí samozřejmě i o barvách ředitelných vodou.
► Přílišným ředěním akrylátových barev vodou snižujeme jejich schopnost krýt, nátěr je průhlednější, ale také zhoršujeme vlastnosti, které od nátěru očekáváme – tedy jeho pružnost, odolnost apod.
► Starou barvu můžeme před novým nátěrem odstranit takzvanými odstraňovači nátěrů. Pro dřevěné a jiné savé podklady si ale raději vybereme odstraňovače, které neobsahují vosky – mohly by se dostat do pórů a komplikovat další natírání.
► Pokud je to možné, natírané předměty (dveře, okna) si položíme vždy vodorovně, abychom zabránili stékání nanesené barvy. Moderní barvy sice už tolik nestékají, ale vždy je lepší riziko snížit na minimum.
► Pokud před novým nátěrem starou barvu opalujeme horkovzdušnou pistolí, opálený povrch zůstane mastný. Musíme jej proto omýt ředidlem nebo technickým benzinem.
► U sprejových barev dáváme pozor, abychom při stříkání nevytvářeli příliš silnou vrstvu, která by na vodorovných plochách vytvářela varhánky a na svislých by stékala.
Pokud jste si vše nestihli podrobně poznamenat, text najdete na našich webových stránkách ireceptar.cz. Celý článek najdete v červnovém čísle časopisu Receptář.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka