Rada pro tento den - 2. prosince
Vybrali jsme radu, jak správně pěstovat tzv. šťastný bambus, v zahradnictvích také prodávaný pod anglickým názvem Lucky bamboo (laky bembů).
Přes určitou podobu se skutečným bambusem však šťastný bambus je jedním z mnoha kultivarů dračince pruhovaného (Dracaena sanderiana). Tento kultivar dračince známe především jako rostlinu pěstovanou hydroponicky. Avšak šťastné bambusy rostou i v substrátu. Při testu byla skupina hydroponicky pěstěných exemplářů po třech měsících přesazena do květináčů – dračince v nich rostly pak rychleji a zlepšila se jim celková kondice. Před přesazením do substrátu tedy přestříhneme pásky, které drží rostliny pohromadě a přitom dáme pozor, abychom nepoškodili kořeny. Slabé nebo hynoucí kusy vyřadíme, většinou se je již nepodaří zachránit. K zasazení potřebujeme běžný substrát pro pokojové rostliny. Dračince sázíme po pěti až šesti kusech do větších květináčů, jinak si rostliny navzájem konkurují, vyčerpávají živiny a nerostou. Kořeny nezakracujeme. Po dvou týdnech rostliny poprvé přihnojíme tekutým hnojivem, znatelně tak vylepšíme jejich zdravotní stav. Množení šťastných bambusů zvládnou již i mírně pokročilí pěstitelé. Pokud na jednotlivých rostlinách vyrazila nová očka, můžeme je rozmnožit. Rostliny rozdělíme zhruba dva centimetry nad místem, kde očko roste z kmínku. Množení má však jeden háček: po rozdělení musíme vzniklou ránu zacelit horkým voskem, jinak kmínek začne zasychat a nová rostlinka uhyne. Podobně jako jiné rostliny i dračince musíme připravit na krátké dny zimního období. V říjnu je proto přestaneme přihnojovat a zaléváme je mnohem opatrněji. Rostliny totiž nestačí přemíru vody zpracovat a začnou proto churavět a uhynou. Podobné účinky má i studený průvan. V průvanu kmínky měknou a rostlina po čase úplně ztratí listy. Pravidelným rosením pak dračince ochráníme před škůdci.
Další tipy najdete v v prosincovém čísle časopisu Receptář (www.ireceptar.cz).
Nejposlouchanější
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor

Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.