Rada pro tento den - 14.8.

14. srpen 2008
Rada pro tento den

Ze srpnového čísla časopisu Receptář jsme vybrali srpnové rady Ludmily Duškové pro zahrádkáře

. Tento měsíc je vhodný k sestříhnutí levandule lékařské. Sestříhneme ji asi o polovinu a rostlina pak vyžene nové výhony a lépe přečká zimu. Sestřih provedeme po sklizni květů. Pokud bychom rostliny nesestříhali, nadzemní část by snadno vymrzla a v příštím roce by se jednotlivé větve vyholovaly a rostliny by nevypadaly příliš esteticky.

. Brambory jsou často napadány plísní bramborovou (Phytophtora infestans). Původce této choroby dokáže velmi rychle zdecimovat nať a ukončí tak vegetaci rostlin. Z natě se choroba přenese na hlízy v zemi a sklizené brambory pak velmi rychle podléhají zkáze. Objeví-li se na listech brambor sebemenší známky choroby, je nutné okamžitě po sklizni nať spálit, nebo ji správně zkompostovat.

. V srpnu také omezujeme plody tykví. Především u lahůdkových tykví bychom měli ohlídat, aby se na každé rostlině vyvíjely jen dva až tři plody. Plody pak budou mnohem větší a vyvinutější. Přebytečné plody odstraňujeme, když dorostou do velikosti tenisových míčků. Zároveň zkrátíme všechny výhony, aby za ponechaným plodem zůstaly na lodyhách jen dva listy.

. Odplozené výhony maliníku odstraňujeme co nejdříve a těsně u země. Zároveň odstřihneme i slabé a nadbytečné letorosty. Výhony maliníku jsou totiž neustále ohroženy metlovitostí, kdy se v okolí pupenů objevují fialovohnědé ohraničené skvrny, výhony praskají, odlupuje se jim kůra a výhony odumírají. Z nasazených pupenů se pak tvoří nové metlovité výhonky. Odplozené i neduživé odřezané pruty maliníku se vyplatí spálit, a to i v případech, kdy se příznaky metlovitosti neprojevují.

Spustit audio