Publicista Kosatík: Klidně ciťme únavu z války, ale pomáhejme dál

13. duben 2023

Šéfka Evropské komise a francouzský prezident na sklonku minulého týdne navštívili Čínskou lidovou republiku. Proč každý z nich mluvil následně trochu jinak? Jaký dopad to má na vnímání ruské agrese na Ukrajině optikou evropských zemí? Spisovatel a publicista Pavel Kosatík se v audiozáznamu ještě věnuje komunikaci současné vlády a zamýšlí se, v čem je dílo Jana Ámose Komenského Labyrint světa a ráj srdce stále aktuální.

„Evropa musí snížit svou závislost na Spojených státech a vyhnout se zatažení do konfrontace s Čínou kvůli Tchaj-wanu.“ To podle webu Politico řekl francouzský prezident Emmanuel Macron, když se vracel z návštěvy Číny, kde byl spolu s šéfkou Evropské komise Ursulou von der Leyen. Tato slova rozčílila mnohé světové, ale i české politiky. Někteří dokonce mluvili o podrazu.

„Ursula von der Leyen ani trochu nemazala Číně med kolem pusy jako později Emmanuel Macron. Macronova slova mi připomněla návraty Miloše Zemana z cest po setkání s čínskými představiteli. Jakoby Číňani měli talent omámit západní politiky,“ komentuje Pavel Kosatík.

Evropa v bipolárním světě

Čtěte také

Pokud bychom podle Pavla Kosatíka vzali vyřčený názor Emmanuela Macrona a uvedli ho do praxe, znamenalo by to velkou ránu vůči Ukrajině i ostatním záležitostem, které se za poslední rok ve východní Evropě daří organizovat. „Nechtěl bych, aby se Evropa ve světě, který se v zásadě opět stává bipolárním, akorát se už nejedná o Spojené státy a Rusko, ale Spojené státy a Čínu, snažila hrát roli vychytralého šampiona, který bude poletovat mezi oběma extrémy.“

„Nám jako malým státům víc záleží na tom, aby evropská spolupráce fungovala, abychom navenek mluvily předvídatelným hlasem, což se v Macronově případě nestalo. Šok na obou stranách oceánu byl poměrně masivní,“ domnívá se Kosatík.

Únava z luxusu?

Ruská agrese na Ukrajině ovlivnila také Evropu, kde se lidí dotkla například skrze energetickou krizi. Můžeme v české společnosti cítit únavu z války? „Nechtěl bych, aby nějací Ukrajinci slyšeli, že jsme unaveni z války, ve které ani neválčíme. Na jednu stranu chápu, že někdo může po roce říct, že to na něj působí, a že se už opotřebovává ve vztahu k tomuto tématu.“

Podle Pavla Kosatíka v rámci Evropy nejsme schopni příliš vnímat, co se děje v jiných evropských státech. „Říkám si, jestli Evropa pro řadu Evropanů není v uvozovkách velká v tom smyslu, že my z východnější části někdy nepřikládáme dostatečný význam tomu, co se děje v části západní, ať už se to týkalo například pochopení brexitu. A zrovna tak, jestli oni si ve všem uvědomují, že Putin to opravdu myslí vážně a že nepřestane. Je to jistá únava luxusem.“

Kosatík zdůrazňuje, že je logické, že válka nevzbuzuje pozitivní pocity. „Uvědomme si, že jsme tady od toho, abychom pomáhali. Čili buďme unaveni, máme na to nárok, ale přitom si ohlídejme, že například každý měsíčně pošle 50 nebo 500 korun třeba na Člověka v tísni jako pomoc Ukrajině. To je základ.“

Spustit audio

Související