Psychiatr Höschl: Dětských psychiatrů je jako šafránu. Poptávka po nich ale nesmírně vzrostla

14. září 2021
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Sehnat psychiatra pro dítě je v dnešní době nesmírně obtížné

Obor dětské psychiatrie se v tuzemsku potýká s obrovskými problémy. Komplikací je nejen nedostatek kvalifikovaných zaměstnanců, ale i minimum vhodných zařízení pro léčbu dětí a dospívajících. Největší psychiatrické léčebně pro děti v Opařanech dokonce teď hrozí zánik.

Je to nejpalčivější problém v péči o duševní zdraví vůbec. Netýká se to jen Opařan. Nedostatek dětských psychiatrů je celorepublikový problém. Je jich opravdu jako šafránu,“ potvrzuje v pořadu Jak to vidí... psychiatr Cyril Höschl.

Čtěte také

Proč k tomuto stavu došlo? Jeden z důvodů je měnící se systém specializační přípravy. Tedy toho, jak se po promoci na medicíně stát dětských psychiatrem. Jednu dobu k tomu byla zapotřebí atestace z psychiatrie a potom teprve nástavbová dětská psychiatrie. To byl zbytečně dlouhý a komplikovaný proces.

Stigma psychiatrie

Obor navíc nebýval příliš finančně atraktivní, a ani poptávka po psychiatrické péči v době, kdy systém takto fungoval, nebyla taková. Došlo ale ke dvěma podstatným změnám.

Jednak se změnil systém specializační přípravy. Studium psychiatrie je dlouhou dobu společné a teprve na konci se část mediků specializuje na dětskou psychiatrii. Na druhé straně nesmírně vzrostla poptávka po dětských psychiatrech v souvislosti s tím, jak narostlo povědomí o různých vývojových a specifických poruchách pro dětský věk.

Podle Cyrila Höschla je ale také možné hledat příčiny problému v obecném nedostatku zájmu o obor psychiatrie. Psychiatrie je stigmatizována všude na světě. Mezi lékařskými obory je co do zájmu mediků většinou na chvostu. A to souvisí jistě s tím, že praxe je diametrálně odlišná od mnohdy atraktivního studia.

Cíle reformy

Cílem probíhající reformy péče o duševní zdraví je tedy nejenom restrukturalizovat systém péče, ale také destigmatizovat obor. Na konci této snahy by mělo být zvýšení atraktivity oboru pro studenty medicíny. Aby si psychiatrii volili častěji jako svoji specializaci. A tím by se sekundárně mohla zlepšit i situace v oblasti dětské psychiatrie.

Problém v oblasti dětské psychiatrie je ale mnohem komplexnější, než by se na první pohled zdálo. Dětská psychiatrická oddělení nejsou jen o nedostatku dětských psychiatrů. Potřební jsou také psychologové, vychovatelé a učitelé. Dítě nemůže zameškat školu nebo propadnout jenom proto, že je někde delší dobu hospitalizováno. Vyřešit lusknutím prstu to tedy nejde, uzavírá Cyril Höschl.

Další témata rozhovoru: právo na soukromí pacientů; profesionální sportovci a jejich duševní zdraví; stres jako spouštěč deprese.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.