První pražská porodnice. Nabízela místo pro dvacet rodiček

22. listopad 2022

První pražskou porodnici založila 22. listopadu 1762 císařovna Marie Terezie. Iniciovala vybudování ústavu pro svobodné matky a sirotky. Budova vyrostla v Soukenické ulici a první dítě se v ní narodilo roku 1766. Na dokončení stavby však panovnice neposkytla dostatek peněz a proto musela přispět hraběnka Kinská. V roce 1776 bylo rozhodnuto, že se nově zřízená porodnice připojí k vlašskému špitálu na Malé straně. Ten po připojení Šporkova domu nabízel místo pro 20 rodiček.

Postele pro šestinedělky byly oddělené závěsy, v místnosti bylo mimo jiné plechové umyvadlo a dětská vanička. Dvě místnosti sloužily jako porodní sály. Děti přiváděly na svět porodní báby, jen ke komplikovaným porodům volali lékaře, který do porodnice pouze docházel. Porodnice v Soukenické ulici tedy existovala jen 10 let, navždy ale zůstane tou první.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Lidský faktor jsem znal jako knížku, ale teprve s rozhlasovým zpracováním jsem ho dokonale pochopil...

Robert Tamchyna, redaktor a moderátor Českého rozhlasu Dvojka

Lidský faktor

Lidský faktor

Koupit

Točili jsme zajímavý příběh. Osoby, které jsme hráli, se ocitaly ve vypjatých životních situacích, vzrušující práce pro herce a režiséra. Během dalšího měsíce jsme Jiří a já odehrané repliky svých rolí žili. Fantasmagorické situace posledního dílu příběhu se staly naší konkrétní každodenností. V srpnu Jiří Adamíra zemřel. Lidský faktor byla naše poslední společná práce.“ Hana Maciuchová