První pražská porodnice. Nabízela místo pro dvacet rodiček
První pražskou porodnici založila 22. listopadu 1762 císařovna Marie Terezie. Iniciovala vybudování ústavu pro svobodné matky a sirotky. Budova vyrostla v Soukenické ulici a první dítě se v ní narodilo roku 1766. Na dokončení stavby však panovnice neposkytla dostatek peněz a proto musela přispět hraběnka Kinská. V roce 1776 bylo rozhodnuto, že se nově zřízená porodnice připojí k vlašskému špitálu na Malé straně. Ten po připojení Šporkova domu nabízel místo pro 20 rodiček.
Postele pro šestinedělky byly oddělené závěsy, v místnosti bylo mimo jiné plechové umyvadlo a dětská vanička. Dvě místnosti sloužily jako porodní sály. Děti přiváděly na svět porodní báby, jen ke komplikovaným porodům volali lékaře, který do porodnice pouze docházel. Porodnice v Soukenické ulici tedy existovala jen 10 let, navždy ale zůstane tou první.
Související
-
Pro nevěry Marie Terezie svědčí i některé vedlejší historické skutečnosti, ujišťuje scenáristka
„Třetí a čtvrtý díl Marie Terezie se kromě jediné věci mnohem víc zakládají na pravdě než ty předchozí díly,“ tvrdí na Dvojce novinářka a scenáristka Mirka Zlatníková.
-
542. schůzka: Mamka všech poddaných, tchyně celé Evropy
Píšou se poslední roky 50. let 18. století. To znamená, že Marie Terezie se právě dožívá třiceti. V té době namaloval švýcarský malíř Liotard její snad nejznámější portrét.
-
Marie Terezie, dcera, matka, babička. Kde začíná a končí mýtus?
Byla konfrontována se situacemi, které jiné známé ženy na trůně neznaly. Anglická královna Alžběta I. nebo carevna Kateřina Veliká nebo carevna Alžběta se o děti nestaraly.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka