Proti trendu půstů a hladovek se ve mně všechno bouří, přiznává Kateřina Cajthamlová

17. leden 2020

Dnešní móda hladovění je podle Cajthamlové nebezpečná. Půsty měly v minulosti úplně jiný význam. Duchovní. A ne materialistický jako dnes.

Kdykoli vidí na internetu reklamu na hubnutí bez pohybu, tak se velmi zlobí. „Nejezte, kupte si náš roztok a zhubněte?! Když to vidím, tak se ve mně všechno bouří,“ říká internistka Kateřina Cajthamlová v Blízkých setkáních Tereze Kostkové.

„Hubnutí na kila je totiž jednoduché. Odvodníte se, vyprázdníte střeva a máte dole 5 kg. Zbavíte se ale svých úžasných bakterií ve střevě a vody, kterou potřebuje tělo pro funkci buněk. A budete vysušená jako houba,“ varuje.

Nebezpečné hladovění v dospívání

Za velmi rizikové považuje hladovění v dětském věku. „Holčičky hodně rostou mezi 11 a 15. V této době musí jíst o čtvrtinu více než dospělé ženy. Chlapec zase mezi 15 a 18 potřebuje jíst o čtvrtinu víc než jeho otec.

Pokud začne dítě jíst méně, první, co zareaguje, je štítná žláza. Když nemáte dostatek živin, tělo štítnou žlázu autoimunitním procesem ničí. Když mi někdo řekne, že mu vysadila štítná žláza, vždy se ptám, zda tři roky zpět nebyl na podvýživové dietě.“

Jak opravdu správně jíst? Co dělaly naše babičky dobře? A proč jí tolik vadí šikana obézních lidí?

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.