Proti trendu půstů a hladovek se ve mně všechno bouří, přiznává Kateřina Cajthamlová
Dnešní móda hladovění je podle Cajthamlové nebezpečná. Půsty měly v minulosti úplně jiný význam. Duchovní. A ne materialistický jako dnes.
Kdykoli vidí na internetu reklamu na hubnutí bez pohybu, tak se velmi zlobí. „Nejezte, kupte si náš roztok a zhubněte?! Když to vidím, tak se ve mně všechno bouří,“ říká internistka Kateřina Cajthamlová v Blízkých setkáních Tereze Kostkové.
„Hubnutí na kila je totiž jednoduché. Odvodníte se, vyprázdníte střeva a máte dole 5 kg. Zbavíte se ale svých úžasných bakterií ve střevě a vody, kterou potřebuje tělo pro funkci buněk. A budete vysušená jako houba,“ varuje.
Nebezpečné hladovění v dospívání
Za velmi rizikové považuje hladovění v dětském věku. „Holčičky hodně rostou mezi 11 a 15. V této době musí jíst o čtvrtinu více než dospělé ženy. Chlapec zase mezi 15 a 18 potřebuje jíst o čtvrtinu víc než jeho otec.“
Pokud začne dítě jíst méně, první, co zareaguje, je štítná žláza. „Když nemáte dostatek živin, tělo štítnou žlázu autoimunitním procesem ničí. Když mi někdo řekne, že mu vysadila štítná žláza, vždy se ptám, zda tři roky zpět nebyl na podvýživové dietě.“
Jak opravdu správně jíst? Co dělaly naše babičky dobře? A proč jí tolik vadí šikana obézních lidí?
Související
-
Co jíst, aby byla dobrá nálada? Radí Kateřina Cajthamlová
Podzimní jídelníček a jeho vliv na psychiku: vyhněte se veganství a low carb dietě. A nebojte se čokolády. Ženy by se navíc měly řídit ještě podle fáze menstruačního cyklu.
-
Noční nájezdy na ledničku signalizují závislost, říká lékařka Kateřina Cajthamlová
Noční cesty do ledničky, neodolatelná chuť na čokoládu nebo brambůrky, litry kávy každý den. Pak jste závislí, říká lékařka Kateřina Cajthamlová.
-
Keto dieta a raw stravování. Doporučil by je gastroenterolog Pavel Kohout?
Podle odborníka jíme příliš výživná jídla, která na druhou stranu neobsahují to, co by zdravá strava mít měla, tedy vlákninu a bakterie.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.