Proč jsou zelené fazolky ze zahrady tak zdravé?

24. červenec 2012
Rada pro tento den

Fazolové keříky mají pohledné listy, pěkně kvetou a přinášejí velký užitek v kuchyni. Stálý přísun čerstvých zelených lusků ocení naše zdraví i chuťové buňky.

Čerstvé mladé lusky fazolí jsou opravdu skvělou kulinářskou surovinou, chutnou a zdravou zároveň. Lze je připravit na řadu rozmanitých způsobů. Mohou být zelené, ale i žluté či fialové. Zajímavým mezistupněm mezi zelenými lusky a zralými semeny jsou flageolette, fazole pro sklizeň semen ve voskové zralosti. Připravují se podobně, jako lusky.

Fazole obsahují významný podíl bílkovin, vitaminy A, B, C, vápník, fosfor i železo
Vápník je nutný pro zdravý vývoj kostí a jeho potřeba je obzvláště vysoká u dětí ve vývoji. Nejdůležitějším zdrojem tohoto prvku je mléko, fazole ovšem mohou být zdrojem rovnocenným, ocení je především rodiče dětí s alergií na mléčnou laktózu. Fazole jsou ceněny i pro vysoký obsah vlákniny. Nerozpustná vláknina usnadňuje zažívání, ta rozpustná zase snižuje obsah cukru a cholesterolu v krvi.

Přezrálé lusky zahradních fazolí můžeme nechat na rostlině a po úplném dozrání sklidit semena
Ta lze namočit, uvařit a konzumovat stejně jako polní fazole určené pro sklizeň zrna. Syrová fazolová zrna, obzvláště ta červená na povrchu, obsahují toxicky působící phytoheamoglutinin, který může způsobit zažívací problémy. Varem se však rozkládá a desetiminutové povaření fazolí bezpečně stačí k jeho odstranění.

Další informace najdete v internetovém Receptáři na webu www.iReceptar.cz.

Spustit audio