Proč byste pranostiku Lucie noci upije neměli tahat na Lucii? Souvisí totiž s Vánocemi
Přečtěte si pohled psychoterapeuta i meteoroložky. Pranostika totiž souvisí s přírodními cykly. Binec v tom udělala změna kalendáře.
„Vánoce se váží ke slunovratu“ připomíná terapeut Lucian Kantor. „Pro nás jako biologické bytosti v této zeměpisné lokalitě je velmi důležité, že se nám bude vracet slunce, že se bude zkracovat noc. A k tomu se váže i pranostika Lucie noci upije a dne nepřidá.“
„Váže se k 23. prosinci, ke dni před Štědrým večerem. Ale posunem změnou kalendáře se vlastně Lucie převedla na 13. prosince. Jenže pranostika se k 13. prosinci vázat nemůže, protože 13. je ještě před slunovratem. V době, kdy se noc ještě prodlužuje.“
Kdysi byl slunovrat 13. prosince
Kantorova slova potvrzuje i Marie Odstrčilová z Českého hydrometeorologického ústavu: „To rčení o nejdelší noci na Lucii vzniklo před změnou kalendáře v 16. století, kdy zimní slunovrat skutečně připadal na dobu kolem 13. prosince. Ale po přijetí gregoriánského kalendáře už to neplatí.“
Další vysvětlení podivné pranostiky je v rozdílu mezi středním slunečním časem a skutečným nerovnoměrným slunečním časem. „Sluníčko se ten den stále ještě zkracuje, kdežto noc se prodlužuje. Odtud tedy platí rčení, že Lucie noci upije a dne nepřidá,“ uzavírá Odstrčilová.
Mohlo by vás zajímat
Nejposlouchanější
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka


Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka