Pro boty jsem se rozhodl v 17 letech. Inspiroval mě Tomáš Baťa, vypráví mladý zlínský podnikatel
„Jeho příběh jsem četl od malička a od 14 jsem přemýšlel o podnikání v obuvi. Věděl jsem, že ve Zlíně se dají vyrábět kvalitní boty,“ popisuje své začátky Václav Staněk.
Od dětství byl Baťa jeho vzor. „I můj táta podniká v oboru obuvnictví a tak jsem věděl, že jednou chci dělat boty i já,“ říká zakladatel zlínské obuvnické firmy VASKY v Blízkých setkáních. „Tenkrát jsem měl spoustu nápadů, jak to dělat, ale jako dítě vás moc táta neposlouchá, bylo tedy jasné, že se vydám svou vlastní cestou.“
Vážná diagnóza
„Od mládí jsem dělal atletiku na vrcholové úrovni. Den poté, co jsem převzal ocenění Sportovce zlínského kraje, jsem musel do nemocnice, kde mi diagnostikovali cukrovku 1. typu. Bylo toho na mě v té době opravdu hodně, a tak jsem musel přehodnotit svoje priority. Rozhodl jsem se, že sportovat budu už jen rekreačně a začal jsem se naplno věnovat botám. Věřil jsem, že ve Zlíně dokážu vyrábět kvalitní boty a svého rozhodnutí nelituji,“ svěřuje se se svými začátky host Terezy Kostkové.
Jak vznikl název jeho firmy? Je na něj jeho otec pyšný? Kolik lidí vyrábí jeden pár bot?
Související
-
Host: designérka bot Eva Klabalová
Jaký netradiční materiál si vybírá pro výrobu obuvi? Proč nosí každou botu jinou? A které životní období pro ni bylo nejnáročnější? Moderuje Jana Rychterová.
-
Mají se dětem kupovat boty o číslo větší? Odpovídá pediatrička Marie Součková
Víte, že záleží i na tom, v které části dne botičky kupujete? Rozdíl bývá až 8 mm. A jak vybrat capáčky nebo ponožky?
Nejposlouchanější
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor


Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.