Mají se dětem kupovat boty o číslo větší? Odpovídá pediatrička Marie Součková

4. říjen 2017
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy dětské boty

Víte, že záleží i na tom, v které části dne botičky kupujete? Rozdíl bývá až 8 mm. A jak vybrat capáčky nebo ponožky?

Jen 1 % dětí se rodí s vadou chodidla. V první třídě má ale chodidlo poškozené 33 % dětí. Může za to špatné obutí. Rodiče ale často řeší, jestli koupit botu o něco větší, než je noha, nebo přesně padnoucí. Podiatrička Marie Součková radí vždy koupit botu větší. Není neobvyklé, že má dítko v průběhu roku i tři, čtyři velikosti botiček.

„Já doporučuji kupovat pro dítě botu odpoledne. Nožička už je v určitém prodloužení. Protože ráno jsou svaly odpočaté, je nožička kratší. V průběhu dne se vlivem chůze prodlouží. A to nejen do délky, ale i do objemu. To prodloužení činí zhruba 7–8 mm oproti ranní velikosti,“ říká.

Neobouvejte předčasně

„Pokud dítě začnete předčasně obouvat nebo mu dáte oblečení, které nepadne na délku jeho nožičky, zakládáte určité vady. Ty se mohou fixovat a v budoucnu vytvářet problémy,“ tvrdí doktorka Marie Součková, prezidentka České podiatrická společnost a primářka Lékařského podiatrického centra.

Podle lékařky je pro malé dítě ideální, aby si žilo svým životem a vytvářelo si samo své pohybové návyky. Ideální je tak nechat dítě bosé až do úplně první samostatné chůze. První botičky by pak měly být padnoucí, dostatečně ohebné, pevné v kotníku, sedící v patě a také by měly být lehké.

dětské boty

Capáčky a ponožky

Mezi maminkami jsou dnes populární tzv. capáčky, něco mezi botou a ponožkou. „Stejně jako plenky nebo košilky i capáčky musí být přesně na velikost dítěte a jeho nožičky. Pokud jsou jim už malé, radši je odložte, aby v nich prstíčky nebyly skrčené. Aby dítě mohlo volně natáhnout nožičky.“

Součková upozorňuje i na výběr ponožek. „Měly by padnout. Svor by měl být v oblasti bérce, aby sice nepadaly, ale držely a nesvíraly. Pro miminka samostatně nechodící doporučujeme na doma třeba protismykové ponožky,“ dodává lékařka.

autor: ČRo Dvojka
Spustit audio