Případ starosty Hauka. Stanislav Motl vypráví příběh o odvaze a zbabělosti v mlýnu dějin
Německý starosta se odvážně postavil nacistům. Pomáhal ohroženým Čechům, aby za to po válce skončil na úplném společenském dně. Přes všechna protivenství ale v sobě nedokázal zadupat lásku. A nedokázal v sobě zadupat ani víru v dobrého člověka.
Bruno Hauk, bývalý starosta Loštic a člen a funkcionář nacistické NSDAP, žil pro spravedlnost, a přece se dočkal vrchovaté nespravedlnosti. Riskoval a pomáhal druhým, aby jednou za tuto pomoc tvrdě zaplatil.
Na jaře 1945, když se národ radoval ze znovu nabyté svobody, on naopak prožíval své nejhlubší ponížení. Po letech obav, kdy mohl kdykoli skončit v rukou obávaného gestapa, musel se nyní opět obávat o svůj život.
Související
-
Vlajkař. Kolaborovat nechtěl, a tak z Vlajky vystoupil. Přesto byl označen za fašistu a souzen
Evropa v krizi. Jednou z možností, jak vyjádřit vlastenecké cítění, bylo vstoupit do spolku Vlajka. Ten se ale za protektorátu proměnil v odpudivou kolaborující organizaci.
-
Mám to z tebe vymlátit? Případ duchovního-gestapáka známého svojí krutostí
Zrádce, sadista, vrah. Miloval pocit nadřazenosti a peníze. Proto byl ochoten jít i proti svým sousedům a známým.
-
Pavel Kosatík: Je pro mě záhada, jak v Německu provedli tu denacifikaci
Výročí konce války s sebou vždy přináší otázky vyrovnání se s minulostí. Proč se Německo po válce na rozdíl od nás vyvíjelo tak rychle směrem k prosperitě a demokracii?
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.