Příběhy slavných: Ella Fitzgeraldová

15. červen 2015

Po smrti matky pracovala v nevěstinci a žila na ulici. I tak má 13 Grammy a společná alba s Louisem Armstrongem. Na Lady Jazz vzpomíná hudební publicista Jan Beránek se zpěvačkou Janou Koubkovou.

Už od dětství jí to Ellu Fitzgerald táhlo k umění, respektive k tanci. Její maminka ale zemřela, když jí bylo teprve 15 let. Chvíli žila s přítelem matky, ten ale krátce nato zemřel taky. Ella tedy prakticky přestala chodit do školy a našla si práci barmanky v jednom nevěstinci.

Život bezdomovce

Ella Fitzgerald a Louis Armstrong

Kvůli problémům s policií dostala nové opatrovníky. Ti ji poslali do církevní školy, odkud utekla a žila radši jako bezdomovec. Život jí změnila až výhra v soutěž mladých talentů v newyorském Harlemu. Benny Carter ji totiž krátce po soutěži přijal do známé kapely Chicka Webba. Bylo to v roce 1934.

Zrada srdce

Už v roce 1939 sestavila vlastní kabaretní scénu. Opravdovou jazzovou hvězdu z ní ale udělal její manžel Norman Granz v roce 1950. Její vrcholná kariéra v letech 1959 až 1967 vydala na 19dílný zpěvník s téměř 250 písněmi. Později ji ale zrazovalo srdce.

Hlas ano, oči ne

Měla kardiostimulátor. Skoro neviděla. Na jevišti nevydržela stát, a tak musela sedět. Ale pořád měla cit pro jazzový rytmus i pro humor a stesk lidových balad. Pořád okouzlovala barvou hlasu anebo uměním improvizace. Pořád na ni chodily davy lidí. Zemřela 15. června 1996 v Los Angeles.

Fascinující scat

Svým hlasem dokázala napodobit zvuk nástrojů celého bandu. Jako první zpěvačka populární hudby byla dokonce oceněna americkým státním vyznamenáním pro umělce. Podívejte se na unikátní video z jejího vystoupení.

Návštěva v Praze

O tom, že Lady Jazz, jak se jí říkalo, byla opravdu oblíbená na celém světě, a tedy i u nás, svědčí i její návštěva Československa v roce 1969. Přijela sem i s Louisem Amstrongem, svým dlouholetým uměleckým partnerem. Tehdy zaplnili celou Lucernu, obrovský úspěch ale měli všude, kde tehy vystoupili.


Účinkují: Jan Beránek, Jana Koubková
Připravila: Marta Růžičková
Režie: Pavel Krejčí
Vyrobeno v Českém rozhlase Hradec Králové v roce 2011

autoři: lup , ČRo Dvojka
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...