Příběhy slavných: Ella Fitzgeraldová
Po smrti matky pracovala v nevěstinci a žila na ulici. I tak má 13 Grammy a společná alba s Louisem Armstrongem. Na Lady Jazz vzpomíná hudební publicista Jan Beránek se zpěvačkou Janou Koubkovou.
Už od dětství jí to Ellu Fitzgerald táhlo k umění, respektive k tanci. Její maminka ale zemřela, když jí bylo teprve 15 let. Chvíli žila s přítelem matky, ten ale krátce nato zemřel taky. Ella tedy prakticky přestala chodit do školy a našla si práci barmanky v jednom nevěstinci.
Život bezdomovce
Kvůli problémům s policií dostala nové opatrovníky. Ti ji poslali do církevní školy, odkud utekla a žila radši jako bezdomovec. Život jí změnila až výhra v soutěž mladých talentů v newyorském Harlemu. Benny Carter ji totiž krátce po soutěži přijal do známé kapely Chicka Webba. Bylo to v roce 1934.
Zrada srdce
Už v roce 1939 sestavila vlastní kabaretní scénu. Opravdovou jazzovou hvězdu z ní ale udělal její manžel Norman Granz v roce 1950. Její vrcholná kariéra v letech 1959 až 1967 vydala na 19dílný zpěvník s téměř 250 písněmi. Později ji ale zrazovalo srdce.
Hlas ano, oči ne
Měla kardiostimulátor. Skoro neviděla. Na jevišti nevydržela stát, a tak musela sedět. Ale pořád měla cit pro jazzový rytmus i pro humor a stesk lidových balad. Pořád okouzlovala barvou hlasu anebo uměním improvizace. Pořád na ni chodily davy lidí. Zemřela 15. června 1996 v Los Angeles.
Fascinující scat
Svým hlasem dokázala napodobit zvuk nástrojů celého bandu. Jako první zpěvačka populární hudby byla dokonce oceněna americkým státním vyznamenáním pro umělce. Podívejte se na unikátní video z jejího vystoupení.
Návštěva v Praze
O tom, že Lady Jazz, jak se jí říkalo, byla opravdu oblíbená na celém světě, a tedy i u nás, svědčí i její návštěva Československa v roce 1969. Přijela sem i s Louisem Amstrongem, svým dlouholetým uměleckým partnerem. Tehdy zaplnili celou Lucernu, obrovský úspěch ale měli všude, kde tehy vystoupili.
Účinkují: Jan Beránek, Jana Koubková
Připravila: Marta Růžičková
Režie: Pavel Krejčí
Vyrobeno v Českém rozhlase Hradec Králové v roce 2011
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka