Poutník stoletím aneb Příběh Egona Morgensterna. Před nacisty utekl, skončil v gulagu, domů se vrátil až po roce 1989
Stanislav Motl odhaluje příběh, který nelze vymyslet, ale pouze prožít. Příběh muže, kterého z vlasti vyhnala válka a on pak desítky let hledal možnost, jak se vrátit domů. Letos mu bude 101 let.
Jako bájný Job byl neustále stíhán osudem. Ze dna se několikrát dokázal znovu zvednout a jít dál. Prožil snad vše, co mohl člověk 20. století prožít. Útěk, vězení, pracovní lágry, další útěky, další vězení. Přežívání v úkrytech. Nekonečný strach z prozrazení. Tohle všechno ale trvalo roky. To trvalo celá desetiletí.
Egon Bernard Morgenstern se narodil ve Vídni v roce 1914. Vyrůstal ale v dnešní Karviné. Nedokončil ani základní školu. V roce 1939 utekl se sestrou a mladším bratrem do Polska. Domů, do České republiky, se vrátil až po roce 1989.
Související
-
Cesta po osudu paní Edith. Přežila Terezín, Osvětim i pochod smrti. A po 50 letech znovu mluví česky
Stanislav Motl odhaluje jeden lidský osud. Příběh ženy, která se ocitla pod neskutečnou tíhou osudu. Nejprve šťastná, potom ponižovaná. A důvěrně poznala pravou tvář smrti.
-
Deníky Otty Wolfa. Celý svět zná deník Anny Frankové, málokdo ale deník umučeného 15letého chlapce
Tři roky na útěku před smrtí. Půdy, sklepy, zemljanky. Zima, hlad a strach. Autentické svědectví 15letého kluka.
-
Přežil dva koncetráky. Dvakrát utekl a dvakrát se sám vrátil. Napotřetí ne. Felix Kolmer
Přežil holokaust, ale málem ho zastřelil maďarský voják. „Někdo ho ale zastřelil. Padl jen krok ode mne,“ vzpomíná Kolmer. Ty obrazy v hlavě jsou pro něj dodnes jako živé.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.