Cesta po osudu paní Edith. Přežila Terezín, Osvětim i pochod smrti. A po 50 letech znovu mluví česky

Stanislav Motl odhaluje jeden lidský osud. Příběh ženy, která se ocitla pod neskutečnou tíhou osudu. Nejprve šťastná, potom ponižovaná. A důvěrně poznala pravou tvář smrti.

Autor pořadu: Stanislav Motl
Účinkují: Libor Vacek a Zdenka Fleglová
Dramaturgie: Bronislava Janečková
Zvuková spolupráce: Jitka Borkovcová a Tomáš Gsöllhofer
Režie: Vlado Príkazský
Natočeno: v roce 2017
V dokumentu hovoří Edith Carter Knöpflmacherová, Luděk Štipl a Zdena Míčová. Cituje se ze vzpomínek Edith Knöpflmacherové, modlitba z knihy Fanny Neudy Hodiny zbožnosti a z vyprávění paní Edith (DVD).

Několikrát se ocitla ve stínu smrti. A několikrát jí unikla. Aby ve chvíli štěstí ze znovu nabyté svobody zjistila, že ztratila všechny své blízké. Zoufalá. Dvakrát okradená o všechen svůj majetek. Aby se opět zvedla vstříc novým nadějím.

To všechno a mnoho jiného stihla prožít jistá paní Edith. Její příběh, třebaže je příběhem smutku, dává sílu. Také víru, že člověk, pokud nechce, není nikdy poražen.

Edith Carter Knöpflmacherová (Vzpomínky na židovské rodiny z Loštic a okolí; Příběhy 20. století)
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.