Politolog Kubáček: Hodnocení vlády? Méně se prsit a neřezat jen do občanů. Pak by tu byla šance na repetici

18. prosinec 2023

Petr Fiala a jeho kabinet jsou v polovině svého funkčního období. Příliš lichotivé hodnocení od občanů si však neodnášejí. Podle bleskového průzkumu společnosti Median by Češi vládu ohodnotili známkou 3,76. Co jim vadí nejvíce? Proč politici svoji příležitost promarnili? Politolog Jan Kubáček ještě vysvětlí, proč Miroslav Kalousek neproměnil nominaci do europarlamentu, i to, zda je na české politické scéně prostor pro další pravicovou stranu.

„Kabinet Petra Fialy bych bohužel ohodnotil podobně jako účastníci průzkumu. Vláda měla neskutečné příležitosti a velké naděje, byť je pravda, že doba byla a je těžká. Největší problém ale je, že nejedná se společností jako rovný s rovným. Lidé by spoustu nepříjemných zpráv a omezení akceptovali, situaci si neidealizují, ale ocenili by, kdyby to vláda podávala pokornou a partnerskou formou,“ uvažuje v pořadu Jak to vidí... politolog Jan Kubáček.

Kámen úrazu je podle něj i v tom, že lidé cítí, že zátěž není rozprostřena rovnoměrně na všechny včetně velkých hráčů.

Čtěte také

„Ti jsou z toho bohužel opakovaně vyňati. Například daň z mimořádných zisků byla na rozdíl od jiného zdanění posunuta o rok do časů hubenějších, což nebyla náhoda. Stále také nevidím, že by se finanční správa zaměřovala podobně jako sousední státy na rozplétání daňových optimalizací, šedé ekonomiky, výtěžnosti matek ze zahraničních dcer. Přitom tady by si vláda mohla známky vylepšit a hlavně získat peníze do společného státního rozpočtu.“

Sedmička za komunikaci

Na druhé straně Kubáček oceňuje, že se vláda věnuje důchodové reformě. „Zároveň bych ale ocenil, kdybychom znali i její detaily, tedy kdo, kdy a za jakých podmínek. Bylo nám to slibováno, vládě se ale zatím nepodařilo nám to sdělit.“

Čtěte také

Vysoce by Kubáček hodnotil zahraniční politiku. „Tady jsem nadšen z toho, že zažíváme souznění – prezidenta, premiéra i obou šéfů parlamentních komor. To je u nás vzácná situace. Říkám si ale, kdy se to konečně přetaví i do ekonomické diplomacie neboli očekával bych vyšší aktivitu a konkrétní výsledky a projekty, ne jenom vzletná slova.“

Naprosto tristní je však podle Kubáčka komunikace vlády s veřejností. „Tady bych dal vládě sedmičku, kdyby existovala, a do dalšího kvartálu bych ji nepustil. Je to až trestuhodné. Podceňování, arogance, zaslepenost, nejednání jako rovný s rovným. Je to ostudné. A přitom je to velká škoda, protože česká společnost je charakteristická tím, že stojí při zemi, nedělá si iluze. Když k nám dotyčný přistupuje férově a partnersky, mnozí zatneme zuby. Dneska tady nikdo nesedí na obláčku, nečeká kouzelné proutky, ví, že je nepohoda, takže by to chtělo méně paternalismu a více partnerství.“

Jako v Pyšné princezně

Dalo by se namítnout, že vláda pořádá tiskové konference, vydává prohlášení. Podle Kubáčka je ale problém v tom, že často jedna akce vytlouká druhou. „Řekne se nám, že to nějak bude vypadat, aby to bylo následně odvoláno, aby se to potom zase změnilo. Takže je to trošku jako v Pyšné princezně. Často nesedí termíny, výsledky a ani to, že se často říká, že se to nedotkne našich peněženek, a ono se to dotkne, a většinou ještě dříve.

Mnohem přínosnější by podle Kubáčka bylo, kdyby vláda nasadila věcný tón. Průběžně by věci vysvětlovala, dávala konkrétní výstupy a konkrétní termíny, poděkovala by společnosti a neprsila se, že jsou to její výsledky nebo že ona to zařídila nebo ona řezala – platili to daňoví poplatníci a stát zatím moc do sebe neřezal. Neskutečně by to pomohlo a byla by šance na repetici,“ uzavírá Jan Kubáček.

Spustit audio

Související