Počítače, tablety, mobily... a syndrom suchého oka. Jak se naučit znovu mrkat?

7. červen 2024

O syndromu suchého oka se mluví až v posledních letech. Koho se týká? Proč je v souvislosti s ním důležitým tématem i mrkání? A jak suché oko odlišit od zánětu spojivek?

Syndrom suchého oka je onemocnění povrchu oka, které je vzhledem k životnímu stylu diagnostikováno stále více pacientkám a pacientům. Dokonce se dá říci, že s projevy suchého oka se někdy setkal každý z nás. „Na vině jsou počítače a telefony, na které koukáme, přičemž zapomínáme mrkat. Náš mozek zapomíná pohybovat víčky. Reflex, který je naprosto nepodmíněný, postupem času kvůli technologiím ztrácíme,“ vysvětluje oční lékařka Dana Fillová.

Záměna za dioptrie a alergie

Projevy suchého oka jsou široké. Typicky je to pálení, svědění, řezání, ale paradoxně i slzení. Slza se ale v tomto případě na povrchu oka neudrží, a oko vysychá. „Hlavní součástí terapie syndromu, pokud je zapříčiněn nadužíváním technologií, je proto vědomé mrkání, kdy se na potřebu mrkat zkrátka více myslí.“

Čtěte také

Pokud syndrom suchého oka není nijak řešen, může po čase zapříčinit i zhoršené vidění. Slza totiž není jen antimikrobiální ochrana oka, ale je to také optické médium. „Slza není pouze voda, ale obsahuje také složku mazovou a hlenovou. Pokud některá z těchto složek chybí, nebo se slza vůbec nevytvoří, může dojít k rozmazávání vidění, které ani s nejlepší brýlovou korekcí nemusí být úplně ostré.“

Syndrom suchého oka ale také může být zaměněn s alergiemi, protože syndromy obou potíží se mohou spojovat. Rozlišení je pak velmi obtížné. „Člověk může mít suché oko, a k tomu se ještě přidá alergie na spojivkách. Alergie je většinou spojená s výrazným svěděním. Pokud je to ale jen hypersenzitivita na nějaký zevní vliv, je to v domácích podmínkách nerozlišitelné.“

Vyšetření oka

Syndromy suchého oka souvisí u žen také se změnami hormonálního cyklu. Hormonální změny totiž ovlivňují hydrataci veškerých sliznic v těle. Dokonce pacientky, které jsou v hormonální léčbě například po karcinomu prsu a dlouhodobě užívají hormonální terapii, trpí syndromem suchého oka velmi intenzivně. 

Diagnóza syndromu suchého oka není podle lékařky úplně jednoduchá, přesto lze i při běžné návštěvě očního lékaře za pomoci jednoduchých metod zjistit, jak na tom pacientka je. „Při vyšetření na mikroskopu zjišťujeme, jak pacientka mrká, jak funguje slzný film oka, jak fungují mazové žlázy. Nadstandardní diagnostické metody pak dokážou odhalit, jak dobře víčko dovírá, zda tam není nějaká štěrbina, kvůli které by oko v noci vysychalo.“

Spustit audio

Související