Pevnou půdou pod nohama manžela-bouřliváka. Osudové ženy: Madla Vaculíková
Ctižádost účastnit se veřejné práce jí byla cizí. Přesto se jí věci veřejné citelně dotýkaly jako manželky veřejně známého spisovatele a publicisty Ludvíka Vaculíka. Byla ženou s originálními postřehy, manželovou přísnou kritičkou i partnerkou v jejich bouřlivých polemikách. Svůj svébytně pevný pohled na svět si uchovala až do konce svého života. V dokudramatu účinkují Igor Bareš, David Novotný nebo Anna Brousková. Hovoří historik Michal Stehlík.
Použitá literatura:
Vaculíková, Madla: Drahý pane Kolář... Praha: Arkýř, 1994.
Vaculíková, Madla; Kosatík, Pavel: Já jsem oves – knižní rozhovor s Pavlem Kosatíkem. Praha: Máj; Dokořán, 2012.
Kotyk, Petr: Deset tisíc změn se znovu mění. Dno všeho vrchol prázdnoty: rozhovory a promluvy českých literátů z let 1990–1995. Praha: Cherm,2008.
Vaculík, Ludvík: Český snář. Brno: Atlantis, 1990.
„V pohledu na dějiny vidíme často to velké, to politické,“ uvažuje host pořadu historik Michal Stehlík. „V případě Madly Vaculíkové ale musíme především vidět manželku a matku, která se musela vyrovnat s velmi těžkými okamžiky své rodiny – s emigrací jednoho syna, s problémy, kdy děti nemohly studovat, s výslechy a sledováním StB, ale také s mimomanželským životem Ludvíka Vaculíka. Uprostřed velkých dějin se tak odehrávaly její vlastní vnitřní spory, ona ale přesto zůstala milující ženou bouřliváka Vaculíka,“ pokračuje historik.
Americký sen uprostřed Československa
Strmý vzestup, ostrý pád
Manželé odešli do Prahy. Ludvík Vaculík brzy začal prožívat strmou intelektuální kariéru, nejprve v Rudém právu, poté v Literárních novinách. K okruhu jejich přátel patřil Ivan Klíma, Sergej Machonin, Milan Kundera nebo třeba Jiří Němec.
Nepohodlní
Role spisovatelky
Příležitost vyjádřit se jí dal také výtvarník Jiří Kolář, s kterým vedla bohatou literární korespondenci. Ta v roce 1994 vyšla knižně a vzbudila literární senzaci.
Související
-
S prezidentskou kandidaturou Václava Havla nesouhlasila. Osudové ženy: Olga Havlová
Manželství s disidentem a pozdějším prezidentem Václavem Havlem nebyla žádná idylka. Olga Havlová přese všechno zůstala lidská, čímž okouzlila davy.
-
Opisování samizdatu pro ni byla záchrana i posedlost. Osudové ženy: Zdeňka Erteltová Philipsová
Vystudovala knihovnictví. Ve svém oboru ale kvůli stykům se zakázanými autory působit nesměla. V době normalizace se živila alespoň jako samizdatová písařka edice Petlice.
-
Boj za svého manžela nikdy nevzdala. Byla jeho strážným andělem. Osudové ženy: Dolores Šavrdová
Působila nenápadně. Přesto byla nepřehlédnutelná a její hlas nikdy neztratil na naléhavosti. Svojí statečností motivovala nejen svého muže, ale také obyvatele Ostravy.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
![ze_světa_lesních_samot.jpg ze_světa_lesních_samot.jpg](https://dvojka.rozhlas.cz/sites/default/files/styles/cro_3x2_mobile/public/images/30211a0c09767f56cedafa33e6481497.jpg?itok=KWqo-X-T)
![](https://dvojka.rozhlas.cz/sites/default/files/styles/cro_1x1_mobile/public/images/1cbf078c2113e4a20ba2b4185c2821e2.jpg?itok=FkhfJLo4)
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.