S prezidentskou kandidaturou Václava Havla nesouhlasila. Osudové ženy: Olga Havlová

16. listopad 2018

Manželství s disidentem a pozdějším prezidentem Václavem Havlem nebyla žádná idylka. Olga Havlová přese všechno zůstala lidská. A právě svým obyčejným lidstvím okouzlila davy.

Budoucí první dáma Olga Šplíchalová (1933–1996) byla z úplně jiného prostředí než její budoucí manžel. Na svět přišla v klasické proletářské žižkovské rodině. „Vyrůstala jsem hlavně na ulici, byla jsem divoká a neposlušná,“ řekla kdysi. Později opravdu statečně prožívala všechny těžkosti spojené s postavením ženy disidenta. „Vlastně už od kolébky jsem se vždy snažila chovat tak, abych to pořád byla jen já.“

Abych to pořád byla jen já

„V této jediné větě možná spočívá celý její charakter. Dokázala říkat věci přímo, jak v těžkostech komunistického období a kriminalizace Havla, tak v osobních vztazích. Byla člověkem, který mnohé inspiroval, a vůbec to nemuselo být pouze v intelektuální nebo politické rovině. Spíš to bylo jejím lidským přístupem,“ vysvětluje historik Michal Stehlík.

Po roce 1989 se stala první dámou. S prezidentskou kandidaturou svého muže přitom vůbec nesouhlasila. Nakonec ji přijala s pokorou, se kterou vlastně žila celý život vedle Havla. „Chci vytvářet pro muže klidné zázemí, netoužím po popularitě. I po těch 33 letech, co jsme spolu, se naše postoje od mládí příliš nezměnily. Jen přibyly zkušenosti,“ řekla v prvním porevolučním rozhovoru pro časopis Vlasta (18.12.1989).

Žena roku 1995

Taky si své místo po boku prezidenta opravdu našla: začala se věnovat charitativní činnosti, vznikl Výbor dobré vůle Olgy Havlové. Pamětníci na ni vzpomínají jako na ženu empatickou, věcnou, s porozuměním k druhým. Byla to žena se šarmem a noblesou.


Účinkují: Kristýna Frejová, Jana Stryková, Václav Šanda a Viktor Dvořák
Připravila:Ivana Denčevová
Host: historik Michal Stehlík
Režie:Michal Bureš
Literární spolupráce:Hynek Pekárek

Olga Havlová zemřela v nedožitých 63 letech. Rok před smrtí byla podle průzkumů veřejného mínění nejvýznamnější ženou roku. S manželem Václavem, který byl s ní i v poslední chvíli, byli 42 let. Pohřbena je v rodinné hrobce Havlových na pražském Vinohradském hřbitově.

Václav Havel a Olga Havlová v roce 1995
autor: ide
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Když vás chytne klasika, nikdy vás už nepustí. I kdybyste se před ní plazili.

Petr Král, hudební dramaturg a moderátor Českého rozhlasu

Nebojte se klasiky!

Nebojte se klasiky!

Koupit

Bum, řach, prásk, křup, vrz, chrum, švuňk, cink. Už chápete? Bicí! Který nástroj vypadá jako obří hrnec ze školní jídelny potažený látkou? Ano, tympán! A který připomíná kuchyňské police? A který zní jako struhadlo? A který jako cinkání skleničkami? A který zní jako vítr?