Petr Muk. Zpěvák, jehož hlas léčil, přestože on sám trpěl

Dnes si připomínáme 11 let od úmrtí zpěváka Petra Muka, jehož hlas byl srovnáván dokonce s božským Karlem Gottem. Napsal Ondřej David. Další Příběhy z kalendáře můžete poslouchat online na webu Dvojky a v aplikaci mujRozhlas.

Přestože Petr Muk začínal v prostředí undergroundu, stal se jednou z hlavních tváří komerčních muzikálů. V obojím uspěl a v obojím neztratil tvář. Jeho kapely Oceán a Shalom se staly bez nadsázky kultovními. Na jejich koncertech skutečně omdlévaly dívky nadšením.

Jeho energie se zdála nevyčerpatelná

Byl zvídavým hledačem absolutna, což ho přivedlo k judaismu. Ve své tvorbě se stal jeho důsledným propagátorem. Byl pozorným společníkem se zdánlivě nevyčerpatelnou energií.

Bohužel většinu života bojoval se zákeřnou bipolární poruchou, která se mu patrně stala osudnou. Jeho hlas však dále zní se stejnou intenzitou, jako když byl mezi námi.

Další Příběhy z kalendáře budou patřit nejvýdělečnějšímu filmu všech dob. Žánr sci-fi se díky němu stal novým fenoménem.

V Příbězích z kalendáře si každý všední den po 12. hodině připomínáme osobnosti, objevy a události v důležitých, ale i málo známých nebo zábavných souvislostech.

Jak můžete poslouchat? Živě, zpětně na mobilu i z počítače

Živě v rádiu na Dvojce, od pondělí do pátku po poledních zprávách. Příběhy z kalendáře můžete poslouchat i zpětně na internetu, všechny díly jsou jako podcast ke stažení. Podcast najdete na webu Dvojky nebo na audioportálu mujRozhlas, který si můžete nainstalovat i jako aplikaci.    

Spustit audio

Související