Petr Just: Babiš na Hrad? Očekávejme tvrdou a agresivní kampaň bez jakýchkoli zábran

31. říjen 2022

Andrej Babiš včera oznámil kandidaturu na prezidenta. Předseda opozičního hnutí ANO a bývalý premiér musí ještě požádat o důvěru předsednictvo své strany. Změní jeho rozhodnutí nějak zásadně prezidentskou kampaň? Politolog Petr Just v audiozáznamu ještě vysvětlí pozadí protivládních demonstrací na Václavském náměstí a zhodnotí předávání státních vyznamenání na Pražském hradě.

Andrej Babiš se rozhodl kandidovat dle svých slov proto, že je podle něj současná vláda neakční a lidem nepomáhá. „Už z toho lze tušit, že to vnese do kampaně novou formu, oživení. I když to nebude oživení pozitivní,“ hodnotí v pořadu Jak to vidí... politolog Petr Just z Metropolitní univerzity Praha.

Prohra ve 2. kole

Naprostá většina dosavadních průzkumů totiž Andreji Babišovi předpovídá neúspěch. „Andrej Babiš pravděpodobně uspěje v prvním kole. Ve druhém kole mu ale zatím většina průzkumu predikuje, že by prohrál. A to je jeden z důvodů, proč bude kampaň velmi živá, tvrdá a agresivní.“

Podle Justa totiž není Andrej Babiš povahou defétista. „On se nesmíří s tím, že by šel do nějaké volby v pozici outsidera. A právě proto bude jeho přístup ke kampani, ať už z hlediska obsahu nebo formy, velmi tvrdý a bez jakýchkoli zábran. Tím pádem se promění nejenom atmosféra kampaně, ale i celkově atmosféra ve společnosti.“

Třetí se směje?

Podle premiéra Petra Fialy hledá Andrej Babiš na Hradě imunitu. Podle předsedy Pirátů Ivana Bartoše nemá expremiér soudnost. Bývalý náčelník vojenského výboru NATO Petr Pavel, rovněž kandidát na prezidenta, vnímá kandidaturu Andreje Babiše jako hrozbu pro Česko kvůli populismu. „Všechny reakce byly očekávatelné, i ty ze strany Babišových obhájců. Zajímavé bude, jak se k tomu postaví Úřad pro hospodaření politických stran. Od kterého momentu se začnou Andreji Babišovi započítávat náklady na kampaň vzhledem k tomu, že ji vede dlouhodobě už od momentu vyhlášení voleb,“ připomíná Just.

Čtěte také

Kandidátka na prezidentský post Danuše Nerudová se nechala na svém twitterovém účtu slyšet, že zatímco její protikandidáti budou řešit hlavně minulost, ona je připravena zaměřit se na budoucnost všech. „Já bych to ale jako test postojů veřejnosti k minulému režimu neviděl,“ oponuje Just. „Andrej Babiš i Petr Pavel jsou hlavními favority, pokud jde o postup do druhého kola. Z toho usuzuji, že jde čistě o interpretace společenských nálad. Členství ve straně podle mě nehraje v uvažování lidí v prezidentské volbě klíčovou roli.“

Podle Justa ale Danuše Nerudová vyjádřila jinými slovy přísloví, že když se dva perou, třetí se směje. „Vidíme, že Andrej Babiš už tuto kartu hraje, už začal Pavlovu minulost připomínat. A víme, že Danuše Nerudová žádné předlistopadové šrámy, za které by se musela nějakým způsobem omlouvat, nemá. Takže uvidíme, zda na její slova dojde,“ uzavírá Petr Just.

autoři: Zita Senková , Petr Just , opa
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.