Pavel Kosatík: Hovory s mamou

Pavel Kosatík
Pavel Kosatík

Je nám líto, ale k tomuto audiu již vypršela autorská práva.

Tomáš Garrigue Masaryk očima své ženy Charlotty a nejstarší dcery Alice. Poslouchejte do neděle 4. listopadu 2018.

Když Masaryk za 1. světové války odcestoval do zahraničí, aby tam vybudoval republiku, zanechal v Praze svou ženu a nejstarší dceru. Z pohledu monarchie byly nejbližšími příbuznými velezrádce, a tak se na ně obrátil tlak policie, která chtěla získat informace o Masarykově zahraničním působení, o tom, s jakými lidmi se stýká a kdo je jeho spojkou v Čechách. Život pod policejním dohledem a posléze Alicino uvěznění ovlivnily obě ženy devastujícím způsobem. Přestože se policejní vyšetřovatel Markus Preminger snaží po dobrém i po zlém přimět Charlottu, aby prozradila kompromitující informace, nedozví se vůbec nic. Naproti tomu Alice, která by možná ráda slyšela jen příjemné a hladivé mamino vyprávění, se musí vypořádávat s drásavými vzpomínkami, které získávajítím větší hořkost, čím je tata vzdálenější a čím více klesá naděje najeho návrat.

V Kosatíkově fiktivním rozhovoru matky s dcerou Alice možná prvně pojmenovává své rozporuplné pocity z dětství a mládí, připomíná si, jak ji otcova velikost nasměrovala, omezovala a stresovala, jak jí jeho postoje neulehčovaly skutečný život. Ve vzpomínkách si oživí i sourozence Herberta a Jana a nejmladší Olgu. Ty všechny zformovala a poznamenala Masarykova silná osobnost.

Web Hry a četba nabízí mluvené slovo zdarma on-line ještě týden po odvysílání. Audioknihy nejde stáhnout.

Účinkují: Daniela Kolářová, Magdaléna Borová, Miroslav Hanuš, Honza Hájek, Marek Němec, Petr Lněnička, Jan Holík, Anežka Šťastná, Hynek Chmelař, Dušan Sitek, Luboš Veselý, Jaroslav Vlach, Martin Bažil, Kateřina Kozinová, Viktorie Hrachovcová, Anika Menclová, Tereza Těžká, Marie Anna Krušinová, Sára Chvojková, Kristýna Dolejšová.

Napsal: Pavel Kosatík

Dramaturgie: Zuzana Vojtíšková

Zvuk: Stanislav Abrahám

Režie: Natália Deáková

Premiéra 28. října 2018.