Pavel Kosatík: Hovory s mamou

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Tomáš Garrigue Masaryk

Je nám líto, ale k tomuto audiu již vypršela autorská práva.

Obraz Tomáše Masaryka (Miroslav Hanuš) skládaný ze vzpomínek jeho ženy Charlotty (Daniela Kolářová) a dcery Alice (Magdalena Borová). Poslouchejte do soboty 14. března.

Účinkují: Daniela Kolářová, Magdaléna Borová, Miroslav Hanuš, Honza Hájek, Marek Němec, Petr Lněnička, Jan Holík, Anežka Šťastná, Hynek Chmelař, Dušan Sitek, Luboš Veselý, Jaroslav Vlach, Martin Bažil, Kateřina Kozinová, Viktorie Hrachovcová, Anika Menclová, Tereza Těžká, Marie Anna Krušinová, Sára Chvojková, Kristýna Dolejšová
Dramaturgie: Zuzana Vojtíšková
Zvuk: Stanislav Abrahám
Hudba: Jan Kudláč
Režie: Natália Deáková
Premiéra: 28. 10. 2018
Produkce: Jana Knapová a Eva Vovesná

Když Masaryk za první světové války odcestoval do zahraničí, aby tam vybudoval republiku, zanechal v Praze svou ženu a nejstarší dceru. Z pohledu monarchie byly nejbližšími příbuznými velezrádce, a tak na ně obrátila svůj tlak.

Policie chtěla získat informace o Masarykově zahraničním působení, o tom, s jakými lidmi se stýká a kdo je jeho spojkou v Čechách. Život pod policejním dohledem a posléze Alicino uvěznění ovlivnily obě ženy devastujícím způsobem.

Fiktivní rozhovor matky s dcerou

Přestože se policejní vyšetřovatel Markus Preminger snaží po dobrém i po zlém přimět Charlottu, aby prozradila kompromitující informace, nedozví se vůbec nic. Naproti tomu Alice, která by možná ráda slyšela jen příjemné a hladivé mamino vyprávění, se musí vypořádávat s drásavými vzpomínkami, které získávajítím větší hořkost, čím je tata vzdálenější a čím více klesá naděje na jeho návrat.

Alice a Jan Masarykovi se svou matkou Charlottou

V Kosatíkově fiktivním rozhovoru matky s dcerou Alice možná prvně pojmenovává své rozporuplné pocity z dětství a mládí. Připomíná si, jak ji otcova velikost nasměrovala, omezovala a stresovala. Jak jí jeho postoje neulehčovaly skutečný život. Ve vzpomínkách si oživí i sourozence Herberta a Jana i nejmladší Olgu. Ty všechny zformovala a poznamenala Masarykova silná osobnost.

Poslouchejte mluvené slovo a čtené pohádky na dobrou noc ještě týden po odvysílání on-line zdarma na portálu mujRozhlas. Audioknihy nejde stáhnout. Některé tituly můžete najít ke stažení na webu Radioteka.cz.

Spustit audio

Související