Paulína Tabery: Vystrašení lidé lépe dodržují pravidla
Když máte strach, jste pozornější a snažíte se chránit, vysvětluje socioložka Paulína Tabery v pořadu Jak to vidí...
Jak strach ovlivňuje naše chování? Socioložka Paulína Tabery vysvětluje, že vyděšení lidé mají v krizích větší důvěru v instituce a snadněji dodržují nařízení. „Patrné je to zejména u starší generace, jak potvrdily naše průzkumy,“ upřesňuje šéfka Centra pro výzkum veřejného mínění. „Když máte strach, jste pozornější. A to je potřeba k tomu, abyste dělali to, co vláda nařizuje.“
Lidé věří lékařům, hasičům a záchranářům
Odborníci zkoumali důvěru lidí v souvislosti s krizemi, přírodními katastrofami nebo teroristickými útoky. „Při krizích mají lidé nejvíc důvěry k lékařům a bezpečnostním složkám,“ říká Tabery v pořadu Jak to vidí...
Čtěte také
Ukázalo se, že tento fakt ovlivňuje a formuje další formy důvěry, například to, zdal lidé věří v kroky vlády. „Z výzkumů vyplývá, že důvěra v politické instituce je přímo úměrná tomu, jak se chovají,“ vysvětluje Tabery.
Silná role médií
Tabery v krizi považuje za klíčovou roli médií. „Těžké je ale určit, co je domněnka a co prokázaný fakt,“ říká v rozhovoru na Dvojce. Připouští, že informovat o závěrech vědců je obtížné. “Je důležité, aby lidé pochopili, o co jde. A to je těžké.“
Vliv blízkých a příbuzných
Podle Tabery existují formální a neformální vlivy. „Máte v okolí někoho, na koho spoléháte a ten člověk vás ovlivňuje v politickém nebo spotřebním chování. Může to být manželka, tatínek nebo kdokoliv další,“ uzavírá socioložka.
Další témata rozhovoru: co je veřejné mínění a jak se utváří; k čemu jsou dobré předvolební průzkumy.
Související
-
Paulína Tabery: Nejnebezpečnější je zpochybnit systém voleb
Pandemie koronaviru zasahuje do všech oblastí života, a to i například do absolutně základního práva člověka volit, upozorňuje na to socioložka Paulína Tabery.
-
Paulína Tabery: Bude koronavirus mezníkem, nebo jen epizodou ve vývoji lidstva?
Sociologové už teď pozorují změny, které pandemie způsobuje v naší společnosti. Stane se rok 2020 podobným mezníkem jako 11. září 2001 ve vnímání toho, co je normální?
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
![slovo_nad_zlato.jpg slovo_nad_zlato.jpg](https://dvojka.rozhlas.cz/sites/default/files/styles/cro_3x2_mobile/public/images/19c0a47caca04bb76b27ba3edcdf74cd.jpg?itok=1i0_J3I_)
![](https://dvojka.rozhlas.cz/sites/default/files/styles/cro_1x1_mobile/public/images/e2afc965669332fc5318f1eaa402a4b5.jpg?itok=i3X2CUFb)
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.